Sosyal bilgiler dersinde güncel olayların kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' views on the use of current events in social studies courses.
  1. Tez No: 915653
  2. Yazar: ŞERİFE ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5., 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde güncel olayların kullanımına yönelik görüşleri tespit etmektir. Eğitim- öğretim ortamında güncel olayların önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Aksaray ilinde görev yapan 20 sosyal bilgiler öğretmeni ve ortaokul 5. ,6. ve 7. sınıfta öğrenim gören 133 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışma öğretmen ve öğrenci görüşlerine dayalı bir araştırma olduğu için nitel araştırma olup nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma verileri; ortaokul öğrencilerine 9, sosyal bilgiler öğretmenlerine 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Veriler betimsel analiz ve içerik analiz ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin; güncel olayları en çok televizyondan takip ettikleri, güncel olaylara yer verirken en çok sözlü anlatım tekniğinin kullanıldığı, güncel olaylara yer verirken en çok siyasi konularda güçlük yaşadıkları, ders kitaplarında güncel olaylara yeterince yer verilmediğini düşünmektedirler. Araştırmaya katılan öğrencilerin, büyük bir kısmının gündemi takip ettiği, siyaseti Türkiye gündemindeki en önemli konu, siyasetçileri ise gündemdeki en önemli kişiler olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Ortaokul 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerine göre Dünya gündemindeki en önemli güncel olayın savaşlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of secondary school 5th, 6th and 7th grade students and social studies teachers about the use of current events in social studies lessons. An attempt has been made to draw attention to the importance of current events in the education-training environment. The sample of the research consists of 20 social studies teachers and secondary school 5th and 6th grade teachers working in Aksaray in the 2022-2023 academic year. It consists of 133 students studying in the and 7th grades. Since this study is a research based on teacher and student opinions, it is a qualitative research and a case study, one of the qualitative research method designs, was used. Research data; It was obtained through a semi-structured interview form consisting of 9 questions for secondary school students and 10 questions for social studies teachers. The data were evaluated with descriptive analysis and content analysis. As a result of the research, the social studies teachers who participated in the research think that they follow current events mostly on television, the oral narration technique is mostly used when covering current events, they have the most difficulty in covering current events on political issues, and current events are not given enough space in textbooks. It was concluded that the majority of the students who participated in the research follow the agenda, they see politics as the most important issue on the Turkish agenda, and politicians as the most important people on the agenda. It was concluded that according to the 5th, 6th and 7th grade secondary school students, the most important current event on the world agenda is wars.