Blok tabanlı programlama öğretiminin bilgi işlemsel düşünme becerisi ve tutuma etkisi: Scratch örneği
The Effect of block-based programming teaching on computer thinking skills and attitude: Scratch example
- Tez No: 915654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 6.sınıf öğrencilerinde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde blok tabanlı programlama öğretiminin bilgi işlemsel düşünme becerisine etkisini ve kodlamaya yönelik tutumlarını ortaya koymaktır. Araştırma 6.sınıfta öğrenim gören 150 öğrenci ile 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Erzurum il merkezindeki bir ortaokulda ön test-son test tek gruplu zayıf deneysel desene göre gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci öğrencilere ön test uygulanarak başlamış, öğretim programında yer alan etkinlikler kullanılarak 8 hafta 16 ders saati süren blok tabanlı programlama öğretiminin ardından son test uygulanarak sonlandırılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Bilgisayarca Düşünme Ölçeği”ve“Kodlamaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda blok tabanlı programlama öğretiminin 6.sınıf öğrencilerinin bilgisayarca düşünme ölçeği ön test ve son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca cinsiyet değişkeninin bilgi işlemsel düşünme becerisi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı, öğrencilerin bilgisayar kulanım süreleri ile bilgisayarca düşünme ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak ilişki bulunmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Programlama öğretimi sonunda istatistiksel olarak öğrencilerin kodlamaya yönelik olumlu tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretim programında yer alan programlama öğretimi etkinliklerin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini olumlu yönde artırdığını ve kodlamaya yönelik olumlu tutum geliştirmelerini sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of teaching block-based programming in the Information Technologies and Software course on the computational thinking skills of 6th grade secondary school students and their attitudes towards coding. The research was conducted with 150 6th grade students in a secondary school in the center of Erzurum in the 2023-2024 academic year, according to a pre-test-post-test single-group weak experimental design. The application process started with a pre-test to the students and ended with a post-test after 8 weeks and 16 lesson hours of block-based programming teaching using the activities in the curriculum.“Computational Thinking Scale”and“Attitude Towards Coding Scale”were used as data collection tools. As a result of the study, it was seen that there was a statistically significant difference between the computational thinking scale pre-test and post-test score averages of 6th grade students in block-based programming teaching. In addition, it was revealed that the gender variable did not have a statistically significant effect on computational thinking skills and that there was no statistical relationship between students' computer use time and computational thinking scale scores. At the end of programming teaching, it was statistically determined that students had positive attitudes towards coding. As a result of the findings, it was seen that the programming teaching activities included in the Information Technologies and Software course curriculum positively increased the students' computational thinking skills and enabled them to develop positive attitudes towards coding.