Hyaluronik asit ve aljinat içeren hidrojel doku yapıştırıcılarının hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of hydrogel tissue adhesives containing hyluronic acid and alginate
- Tez No: 915662
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Travmatik yaralar, cerrahinin neden olduğu kontrolsüz ve yoğun kanamalar günümüzün önde gelen tıbbi problemlerinden olmaktadır. Travmatik yaralar yalnızca cilt dokusu üzerinde değil, patlamalar ve ateşli silahlar yoluyla iç organlarda yırtılmalar gibi nedenlerle de karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada şiddetli kanamalar hipotermi, hemorajik şok, organ yetmezliği ve kanın %40'ından fazlasının hacimsel olarak kaybıyla ölümler gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle hızlı bir şekilde kanamanın durdurulması gerekmektedir. Doku hasarlarının bu kadar ciddi sonuçları göz önüne alındığında doku mühendisliği, işlevsiz veya hasar görmüş dokuların onarımını sağlamak ve yaşam beklentisini artırmak amacıyla hastaları tedavi etmek için umut verici nitelikte ortaya çıkmış bir alandır. Bu konu kapsamında günümüze kadar birçok biyomateryalin hazırlanması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Ancak ıslak dokulara uyumlu, anjiyogenezi ve trombosit agregasyonunu destekleyen biyomateryale rastlanmamıştır. Bu tez çalışması kapsamında trombosit agregasyonunu destekleyen aljinat türevi ve ıslak dokuya uygun yapışma özelliği gösteren ve anjiyogenezi indükleyerek damarlanmayı arttıran hyaluronik asit türevi hazırlandı. Aljinat v e hyaluronik asidin türevleri serbest radikal foto polimerizasyona maruz bırakılarak görünür ışık varlığında çapraz bağlanması sağlandı. Sunulan çalışma ile üretilen sodyum aljinat ve hyaluronik asit grupları içeren biyomalzemenin iyi mekanik dayanım göstermesi, yüksek şişme kapasitesine sahip olmasıyla ortamdaki kanaması stabilize edebilmesi ve kanamayı durdurucu etki göstermesiyle kullanım alanına hizmet edecek yeni bir biyomalzeme kazandırılması amaçlanmıştır. Bu sayede dünya çapınca büyük etkiye sahip kanama nedenli ölümlerin önüne geçilebilecektir. Biyopolimerlerin kimyasal karakterizasyonları FTIR ve NMR analizleri ile araştırıldı. Görünür ışık ile çapraz bağlanabilen hibrit hidrojellerin mekanik özellikleri, şişme ve bozunma davranışları incelenmiştir. Hazırlanan hibrit hidrojellerin biyouyumlulukları MTT ve yara çizik deneyleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Traumatic injuries and uncontrolled, intense bleeding caused by surgery remain among today's leading medical problems. Traumatic wounds are not only observed on the skin but also result from internal organ ruptures caused by explosions and firearms. At this point, severe hemorrhaging can lead to hypothermia, hemorrhagic shock, organ failure, and even death due to the loss of more than 40% of blood volume. Therefore, it is crucial to halt bleeding rapidly. Considering the serious consequences of tissue damage, tissue engineering has emerged as a promising field to repair dysfunctional or damaged tissues and improve life expectancy. Within this context, numerous studies have been conducted on the preparation of various biomaterials to date. However, there hasn't yet been a biomaterial that is compatible with wet tissues and supports both angiogenesis and platelet aggregation. In this thesis, an alginate derivative that supports platelet aggregation and a hyaluronic acid derivative that adheres to wet tissues and induces angiogenesis, thereby promoting vascularization, have been prepared. The derivatives of alginate and hyaluronic acid were subjected to free radical photopolymerization, allowing them to crosslink in the presence of visible light. The study aims to introduce a new biomaterial featuring sodium alginate and hyaluronic acid groups that demonstrates good mechanical strength, a high swelling capacity to stabilize bleeding in the environment, and effective hemostatic properties. This development could help prevent bleeding-related deaths, which have a significant impact worldwide. The chemical characterization of biopolymers was analyzed using FTIR and NMR techniques. The mechanical properties, swelling, and degradation behaviors of hybrid hydrogels, which can be cross-linked with visible light, were examined. The biocompatibility of the prepared hybrid hydrogels was assessed through MTT and scratch wound assays.