Geleneksel yapı dokularında yaşam kalitesinin belirlenmesi: Kastamonu merkez ve Antalya Akseki karşılaştırması
Determining the quality of life in traditional building textures: Comparison of Kastamonu center and Antalya Akseki
  1. Tez No: 915663
  2. Yazar: TUĞBA KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, geleneksel yapı dokularında yaşam kalitesini değerlendirmek ve iki farklı yerleşim alanını karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kastamonu Merkez ve Antalya Akseki, 8 ana kriter ve 32 alt kriter çerçevesinde incelenmiştir. Ana kriterler arasında tarihi ve kültürel doku, sosyal bağlar ve toplum, konutların kalitesi, kamu hizmetlerine erişim, çevresel sürdürülebilirlik, rekreasyon ve yeşil alanlar, geleneksel mimari ve modern ihtiyaçlar ile turizm etkisi yer almaktadır. Değerlendirme sürecinde, her iki bölge için alt kriterler uzman bir grup tarafından 1 ile 10 arasında puanlanmıştır. Bu puanlar, ağırlıklandırma (önceliklendirme) yöntemiyle analiz edilerek nihai yaşam kalitesi puanları hesaplanmıştır. Sonuçlara göre, Kastamonu Merkez 6,08 puan ile yaşam kalitesi açısından daha iyi bir performans sergilerken, Antalya Akseki 5,21 puan almıştır. Kastamonu Merkez'in yüksek puanı, tarihi ve kültürel dokunun korunması, sosyal bağların güçlü olması ve kamu hizmetlerine erişimdeki avantajlarla ilişkilendirilmiştir. Buna karşılık, Antalya Akseki'nin çevresel sürdürülebilirlik ve rekreasyon olanakları gibi alanlarda daha düşük performans gösterdiği tespit edilmiştir. Her iki bölgede de geleneksel yapıların modern gereksinimlerle uyum sağlaması ve turizmin olumsuz etkilerinin azaltılması gerekliliği öne çıkmaktadır. Ayrıca, sosyal etkileşimlerin desteklenmesi ve doğal çevrenin korunmasına yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi önerilmektedir. Araştırma, geleneksel yerleşim alanlarının çok boyutlu bir değerlendirme ile incelenmesinin yaşam kalitesini artırmaya yönelik stratejiler geliştirilmesinde kritik rol oynayabileceğini ortaya koymuştur. Bulgular, yerel halkın ihtiyaçları ile kültürel mirasın korunmasını dengede tutan politikaların geliştirilmesinin önemine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, sürdürülebilir çözümlerle geleneksel yerleşimlerin cazibesinin artırılması hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the quality of life in traditional urban textures and to compare two distinct settlement areas. Kastamonu Center and Antalya Akseki were analyzed within the framework of 8 main criteria and 32 sub-criteria. The main criteria include historical and cultural texture, social ties and community, housing quality, access to public services, environmental sustainability, recreation and green spaces, traditional architecture and modern needs, and the impact of tourism. During the evaluation process, the sub-criteria for both regions were scored by a group of experts on a scale of 1 to 10. These scores were analyzed using a weighting (prioritization) method, and the final quality of life scores were calculated. According to the results, Kastamonu Center scored 6,08 points, outperforming Antalya Akseki, which scored 5,21 points in terms of quality of life. The higher score of Kastamonu Center is associated with the preservation of its historical and cultural heritage, strong social ties, and better access to public services. On the other hand, Antalya Akseki was found to have lower performance in areas such as environmental sustainability and recreational opportunities. In both regions, the need to harmonize traditional structures with modern requirements and to mitigate the negative impacts of tourism has emerged as a critical concern. Moreover, promoting social interactions and implementing practices aimed at preserving the natural environment are strongly recommended. The study highlights that a multidimensional evaluation of traditional settlements plays a critical role in developing strategies to enhance quality of life. The findings emphasize the importance of policies that balance the needs of local communities with the preservation of cultural heritage. In this regard, it is essential to focus on sustainable solutions to increase the attractiveness of traditional settlements.