Hyaluronan'ın deneysel kulak zarı perforasyonlarının iyileşmesine etkisi
  1. Tez No: 31576
  2. Yazar: MUSTAFA KARABIÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Ekstrasellüler yüksek molekül ağırlıklı bir polisakkarid olan hyaluro- nön; deneysel perforasyon oluşturalan 20 guinea pig» den 14* ünün sol timpanik membranları üzerine hergün, sağ timpanik membranları üzerine günaşırı uygulanmıştır. Kontrol grubu olan kendiliğinden iyileşmeye bırakılan 6 guinea pig' in 12 kulak zarı ile kapanma süresi ve zarın iyileşme kalitesi açısından istatis tik! olarak kar şılaştırılmıştır. Hyaluronanın perforasyonunun kapanma süresini kısalttığı ve 3. ay sonunda yapılan histopatolojik ve otomikroskopik değerlendirmede zarın görünümünü normal veya normale yakın seviyeye getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
**?--. SUMMARY Hyaluronan, an extracellular high moleculer weight polysaccharide was applied onto experimentally performed tympanic membrane perforations in 14 of 20 quinea pigs, 6 guinea pigs, totally 12 tympanic membrane, are controls and no any treatment was applied, Hyaluronan was applied daily to left tympanic membranes until closing the perforations Closing time and quality of healing statistically was compared* It was established that, Hyaluronan treated membrane perforation closed faster» Three months after closure Hyaluronan treated membrane appeared normal or almost normal in comparison to untreated controls by the histopathologic and otomicroscopic examination D^^DvAS^^ iWdU^Sedk-