Ulusal şebekede darboğaz yaşanan iletim koridorlarında HVDC-HVAC yapılarının birlikte kullanımı ve analizi
The use and analysis of HVDC-HVAC structure in transmission corridors where bottleneck occurs within the national grids
  1. Tez No: 915666
  2. Yazar: EDA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye'nin mevcut elektrik iletim sisteminde, bahar aylarında karların erimesine bağlı olarak artan elektrik üretimi doğu-batı aksında iletilirken iletim hatları üretim fazlalığına bağlı olarak zorlanmaktadır. Kamulaştırmanın her geçen gün zorlaşması ile yeni bir iletim hattı kurmak yerine mevcut direklere hibrit HVDC iletim hattı eklemek daha avantajlı hale gelebilir. Bu çalışma hibrit HVDC-HVAC iletim sistemlerinin ulusal şebekeye entegre edilmesinin uygulanabilirliğini araştırmaktadır. Böyle bir hibrit yapının çevresel etkileri FEMM 4.2 ve PSCAD/FACE yazılımları ile kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. İletkenlerin direk üzerinde yerleşimi çevresel etkileri azaltmada önemli bir parametredir. Bu yüzden optimum hibrit direk konfigürasyonunun elde edilmesi için iletkenlerin konumlarına ve iletkenlerin aralarındaki açıklığa bağlı olarak Denizanası Arama metasezgisel yaklaşımı ile elektrik alan, manyetik alan, işitilebilir gürültü ve radyo gürültüsü tek amaçlı ve çok amaçlı olmak üzere optimize edilmiştir. Son olarak hibrit sistemin mevcut Türkiye elektrik iletim altyapısında darboğaz yaşanan farklı koridorlardaki etkinliği Digsilent Power Factory yazılımında modellenerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey's existing electricity transmission system, the increased electricity due to snowmelt in the spring months is transmitted along the east-west axis, leading to strain on the transmission lines. Given the escalating difficulties associated with expropriation, it may become more advantageous to add a hybrid HVDC transmission line to existing towers instead of constructing a new transmission line. This study investigates the feasibility of integrating hybrid HVDC-HVAC transmission systems into the national grid. The environmental impacts of such a hybrid structure have been thoroughly analyzed using FEMM 4.2 and PSCAD/FACE software. The placement of the conductors on the towers is an important parameter in reducing environmental impacts. Therefore, to achieve the optimum hybrid tower configuration, the electric field, magnetic field, audible noise, and radio noise have been optimized using the Jellyfish Search metaheuristic approach based on the positions of the conductors and the spacing between them, both for single objective and multi objective purposes. Finally, the effectiveness of the hybrid system in different corridors where bottlenecks occur in the existing Turkish electricity transmission infrastructure has been examined by modeling in the Digsilent Power Factory software.