Kaplı fidan yetiştirmede karbon ayak izinin belirlenmesi
Carbon footprint estimation in growing of container seedling
  1. Tez No: 915668
  2. Yazar: NİL ŞEKER ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER MAKİNECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde karbon ayak izi hesaplaması, küresel iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının merkezinde yer almakta olup, bireylerin ve kuruluşların çevresel etkilerini en aza indirmek için kritik bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu hesaplamalar, sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesinde ve iklim politikalarının oluşturulmasında bilimsel bir temel sağlayarak, karbon salınımlarının azaltılması yönünde bilinçli kararlar alınmasına katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, kamu kuruluşu olan bir fidanlığın çevresel etkilerini değerlendirmek amacıyla kurumsal karbon ayak izinin hesaplanması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, IPCC kılavuzu dikkate alınarak ilgili kuruluşun elektrik tüketimine, doğalgaz kullanımına ve fidanlık faaliyetlerinden kaynaklanan akaryakıt tüketimine bağlı emisyon salınımları gözlemlenmiştir. Ayrıca, fidanlık bünyesinde bulunan kaplı fidanların karbon ayak izi hesaplanmış ve kuruluşun emisyon bilançosu belirlenerek, CO₂ emisyonlarını azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmesi için sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Sonuçlar, kuruluşun elektrik tüketimine bağlı olarak yıllık 340,86 EtCO₂e, doğalgaz tüketimine bağlı olarak yıllık 88,66 EtCO₂e ve akaryakıt tüketimine bağlı olarak yıllık 1.083,06 EtCO₂e emisyon salımı gerçekleştirdiğini göstermiştir. Bu bulgular, kuruluşun karbon salınımını en aza indirmek için akaryakıt tüketim tercihlerinde değişiklik yapması ve doğalgaz ile elektrik tüketimi konusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, carbon footprint is at the heart of efforts to combat climate change globally and is considered a critical tool for individuals and organizations to minimize their environmental impact. These calculations provide a scientific basis for developing sustainability strategies and formulating climate policies, contributing to informed decisions to reduce carbon emissions. The current study purpose is to estimate the corporate carbon footprint to evaluate the environment impacts of a nursery that operates as a public institution. Therefore, following the IPCC guidelines, the emissions of the relevant organization due to electricity consumption, natural gas use, and fuel oil consumption resulting from nursery activities were observed. Also, the carbon footprint of the covered saplings within the nursery was calculated, the emission balance sheet of the organization was determined, and results and recommendations were presented to develop strategies to reduce CO₂ emissions. The results showed that the organization emits 524.347 EtCO₂e per year due to electricity consumption, 18.09 EtCO₂e per year due to natural gas consumption, and 1.083,06 EtCO₂e per year due to fuel oil consumption. These findings indicate that the organization should change its fuel consumption preferences and turn to renewable energy sources for natural gas and electricity consumption to minimize carbon emissions.