Osmaniye aktarlarında satılan bazı şifalı bitkiler ve kullanım alanları
Some medicinal plants sold in Osmaniye herbals and their usage areas
- Tez No: 915670
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, 2023-2024 yılları arasında Osmaniye ili merkezi, Kadirli ve Düziçi ilçelerindeki 10 aktar ile anket formları aracılığıyla yüz yüze görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Osmaniye ili merkez ilçelerindeki aktarlarda satılan bitkileri, bu bitkilerin kullanılan kısımları ve elde edilen drogları, halkın bu bitkileri kullanım amaçları ve kullanma şekillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aktarların bitkileri nasıl temin ettikleri, bitki satışı ve alımı, bitkilerin saklanma koşulları ve yasal zorunlulukları ile ilgili bilgi durumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilinen bitkilerin farklı amaç veya farklı şekillerde kullanımı aktarlar ile yapılan görüşmelerde sorgulanmıştır. Anketler sonucunda araştırma alanındaki aktarların 46 familyaya mensup 86 bitkiyi çeşitli amaçlarla sattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out by face-to-face interviews using survey forms with 10 herbalists in Osmaniye city center, Kadirli and Düziçi districts between 2023-2024. The aim of the study was to determine the plants sold in herbalists in the central districts of Osmaniye province, the parts of these plants used and the drugs obtained, and the purposes and ways of using these plants by the people. An attempt was made to determine the knowledge of herbalists about how they procure plants, sale and purchase of plants, storage conditions of plants and their legal obligations. The use of known plants for different purposes or in different ways was questioned in interviews with herbalists. As a result of the surveys, it was determined that herbalists in the research area sold 86 plants belonging to 46 families for various purposes.