İdrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen escherichia coli ve klebsiella pneumoniae suşlarında beta laktam direncinin araştırılması
  1. Tez No: 91569
  2. Yazar: BAYRI ERAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae, hastane ve toplum kaynaklı infeksiyonlarda önemli rol oynayan iki Enterobacteriaceae üyesidir. Bu türlerin Genişlemiş Spektrumlu Beta Laktamaz (ESBL) sentezlemesi, sağaltımda önemli sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'nda idrar yolu infeksiyonlanndan soyutlanan 30 E. coli ve 52 K. pneumoniae susu ile Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'nda idrar yolu infeksiyonlanndan soyutlanan 23 adet E. coli susunun çeşitli beta laktam antibiyotiklere duyarlılığı ve ESBL üretim oranı araştırıldı. Ardından, ESBL üreten suşların plazmit analizleri yapıldı. İncelenen E. coli suşlarının tümü, imipeneme duyarlı, sefalotine dirençli bulundu. Aztreonam ve üçüncü kuşak sefalosporinlere direnç % 8 iken, amoksisilin-klavulanik asit ve ampisiline direnç oranı % 55 olarak saptandı. K. pneumoniae suşlarının hepsi imipeneme duyarlıyken, sefalotine dirençli olduklan görüldü. Bu suşlann %31'i aztreonam ve üçüncü kuşak sefalosporinlere dirençliydi. Amoksisilin-klavulanik asit, sefuroksim ve piperasiline direnç oranlan ise, sırasıyla; % 69, % 37 ve % 65 olarak saptandı. 53 E. coli susundan üçünde (% 6), 52 K. pneumoniae susundan ise 18'inde (% 35) ESBL varlığı belirlendi. İmipenemin, ESBL üreten E. coli ve K. pneumoniae'\ara en etkili beta laktam antibiyotik olduğu gözlendi. Geniş spektrumlu sefalosporinler55 içinde sefotaksim, ESBL-olumlu E. co/flere en etkili antibiyotikken, ESBL-olumlu K. pneumoniae'\ara ise en etkili antibiyotiğin seftazidim olduğu görüldü. ESBL üreten E. coli ve K. pneumoniae suşlannın plazmit analizleri sonucu, ESBL- olumlu üç E. coli susunun her birinde, ortak olarak, 110 ve 160 kbp.'lik iki plazmit saptandı. ESBL üreten tüm K. pneumoniae suşlannda ortak olarak belirlenen 23-30 kbp.'lik plazmitlerin, ESBL üretiminden sorumlu olduğu düşünüldü. Ancak kesin bir yargıya varmak için farklı genetik incelemelere ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae, which are the members of Enterobacteriaceae, are common pathogens of nosocomial and community acquired infections. Extended Spectrum Beta Lactamase (ESBL) production of these species causes failure in the treatment of infections. 30 E. coli and 52 K. pneumoniae strains which were isolated from urinary tract infections in Bacteriology Laboratory of Ege University Hospital, Microbiology and Clinical Microbiology Department, and 23 E. coli strains that were isolated from urinary tract infections in Bacteriology Laboratory of Celal Bayar University Hospital Microbiology and Clinical Microbiology Department, were included in this study. Susceptibilities of these strains against variety of beta lactam antibiotics and ESBL production rates were investigated. Plasmid analyses of ESBL-producing strains were also performed. E. coli strains examined were found to be susceptible to imipenem and resistant to cephalotine. Resistance rate of aztreonam and third generation cephalosporins was 8 %. Resistance rate was 55 % for amoxicillin-clavulanic acid and ampicillin. All K. pneumoniae strains were susceptible to imipenem and resistant to cephalotine. Resistance to aztreonam and third generation cephalosporins was examined in 31% of the strains. Resistance rates to amoxicillin-clavulanic acid, cefuroxim and piperacillin were; 69 %, 37 % and 65 %, respectively.57 Three (6 %) of 53 E. coli isolates and 18 (35 %) of 52 K. pneumoniae isolates were demonstrated to carry ESBL In this study; imipenem was found to be the most effective beta lactam antibiotic against ESBL-producing E. coli and K. pneumoniae strains. Cefotaxime was the most potent broad spectrum cephalosporin against ESBL-producing E. coli isolates. It was observed that ceftazidime was the most effective broad spectrum cephalosporin against ESBL-producing K. pneumoniae isolates. Plasmid analyses of E. coli and K. pneumoniae strains that produce ESBL, revealed that all three ESBL-producing E. coli strains had 110 kbp. and 160 kbp. plasmids in common. The determination of 23-30 kbp. plasmids in all ESBL-producing K. pneumoniae strains was suggestive of their role for the ESBL production. Genetic analyses other than plasmid analyses should be done for a definite conclusion.