Relationship between biofilm formation and MRPA gene in uropathogenic Proteus mirabilis
Üropatojenik Proteus mirabilis'te biyofilm oluşumu ile MRPA geni arasındaki ilişki
- Tez No: 823935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Proteus bakterileri, Enterobacteriaceae ailesine ait, pilili, Gram-negatif çubuk şeklinde bakterilerdir. Proteus cinsi : P. mirabilis, P. vulgaris, P. penneri ve P. myxofaciens. Proteus mirabilis olmak üzere beş tür içerir. Nozokomiyal ve fırsatçı idrar yolu enfeksiyonlarından sorumlu (İYE) bir patojen olan ve üst üriner sistemde yer alan bu bakteriler ciddi böbrek hasarına neden olabilir. Proteus mirabilis, Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae'den sonra idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan en sık izole edilen üçüncü patojendir. Anatomik veya fizyolojik idrar yolu anomalileri olan hastalarda ve ayrıca kateter takılan hastalarda veya tıbbi bakım hatalarının bir sonucu olarak daha yaygın olan asendan enfeksiyonlardır. Irak'ta İYE hastalarının %17,5'inde P. mirabilis saptanmıştır. Bu çalışmada, Proteus mirabilis'i izole etmek amacıyla Irak'ın Bağdat şehrindeki çeşitli hastanelere başvuran idrar yolu enfeksiyonu hastalarından 180 orta akım tekrarlanmayan idrar örneği toplanmıştır. Bu izolatların tanımlanması için VITEK® kompakt sistemi kullanılmıştır. Antibiyotik duyarlılığı, Kirby Bauer yöntemi kullanılarak tayin edilmiş ve minimum inhibitör konsantrasyon, en dirençli antibiyotik (sefotaksim) için minimum inhibitör konsantrasyon yapılmıştır. Biyofilm oluşturma kapasitesi mikrotiter plaka yöntemi ile değerlendirildmiştir. 16S rRNA genini saptayarak tanımlamayı doğrulamak için polimeraz zincir reaksiyonu tekniği kullanılmıştır. Ayrıca mrpA geninin tespiti için polimeraz zincir reaksiyonu kullanılmıştır. Ayrıca, kantitatif ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu, mrpA'nın gen ekspresyonu üzerindeki ½ minimum inhibe edici konsantrasyonda sefotaksim etkisini değerlendirmek için kullanılmıştır. Mevcut sonuçlar, 20 izolatın P. mirabilis olarak tanımlandığını ortaya koymuştur. Sefotaksime 18 izolat direnç göstermiştir; en yüksek duyarlılık ise tetrasikline yöneliktir (7 izolat).
Özet (Çeviri)
Proteus bacteria are piliated, Gram-negative rods that belong to the Enterobacteriaceae family. Hauser defined them for the first time in 1885. The genus Proteus now contains five species: P. mirabilis, P. vulgaris, P. penneri, and P. myxofaciens. Proteus mirabilis is a primary pathogen of nosocomial and opportunistic urinary tract infections (UTI). It has a strong preference for the upper urinary system, where it can cause significant kidney injury P. mirabilis is the third most usually isolated pathogen causing urinary tract infections (after E. coli and Klebsiella pneumoniae). They are primarily ascending infections, which are more prevalent in patients with anatomical or physiological urinary tract abnormalities, as well as in catheterized patients or as a result of medical care errors , In Iraq, P. mirabilis was identified in 17.5% of UTI patients,In this study, 180 mid-stream urine non-repeated specimens were collected from urinary tract infections patients referring several hospitals in Baghdad, Iraq, for the purpose of isolating Proteus mirabilis. VITEK(R) compact system was employed for identifying these isolates. Antibiotic suceptibility was assayed using Kirby-Bauer method and the minimal inhibitory concentration (MIC) was performed for the most resisted antibiotic (cefotaxime). Biofilm forming capacity was evaluated by microtiter plate method. PCR technique was used to confirm the identification by detecting 16S rRNA gene. Also PCR was employed for the detection of mrpA gene. Furthermore, qRT-PCR was used to assess the impact of cefotaxim at ½MIC on the gene expression of mrpA. The present results revealed that 20 isolates were identified as P. mirabilis. Cefotaxime was resisted by 18 isolates; wherease, higest sensitivity was towards tetracycline (7 isolates).