Doku mühendisliğinde molehıya (Corchorus olitorius L.) bitki ekstraktı ve aselüler kıkırdak doku parçalarının doku iskelesi üretiminde kullanımı ve analizleri
Application and analysis of molokhia (Corchorus olitorius L.) plant extract and acellular cartilage tissue fragments for scaffold production for tissue engineering
- Tez No: 915698
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAKAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kas İskelet Doku Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kıkırdak doku, özellikle eklem kıkırdağı, vücutta en çok yüke maruz kalan dokular arasındadır. Kıkırdak hasarları, ortopedide yaygın karşılaşılan klinik sorunlardan biridir. Güncel olarak otogreft ve allogreft yöntemleriyle tedavi edilmeye çalışılsa da bu yaklaşımlar donör bölge hasarı, enfeksiyon riski ve bağışıklık reaksiyonları gibi komplikasyonlar içermektedir. Son yıllarda, cerrahi işlemlere alternatif olabilecek yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesi üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu eğilim, araştırmacıları doku mühendisliği alanında çözümler aramaya yönlendirmiştir. Bu çalışmada, kıkırdak doku hasarlarına yönelik aselüler kıkırdak doku parçaları içeren polimer bazlı bir doku iskelesi üretilmiş ve aynı şekilde üretilen Corchorus olitorius L. bitki ekstraktı katkılı polimer bazlı doku iskelesi ile karşılaştırılmıştır. Her iki üretilen doku iskelesi grubunun malzeme karakterizasyonları SEM, FT-IR, şişme ve biyobozunurluk analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen SEM analizi sonuçları, Corchorus olitorius L. bitki ekstrakt katkılı polimer doku iskelelerinin katkısız doku iskelesine göre daha gözenekli bir yapıda olduğunu göstermiştir. Ayrıca in vitro biyouyumluluk analizleri ile üretilen her iki doku iskelesinin de biyouyumlu olduğu ancak bitki katkılı doku iskeleleri katkısız doku iskeleleri ile karşılaştırıldığında glikozaminoglikan ve kolajen miktarlarının artmış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cartilage tissue, particularly articular cartilage, is among the most load-bearing tissues in the body. Cartilage injuries are one of the common clinical issues encountered in orthopedics. Although current treatments attempt to address these injuries using autograft and allograft methods, these approaches involve complications such as donor site morbidity, infection risk, and immune reactions. Recently, an increasing focus has been on developing novel treatment strategies that could serve as alternatives to surgical procedures. This trend has directed researchers toward exploring solutions in the field of tissue engineering. In this study, a scaffold was developed to treat cartilage tissue injuries. A polymer-based tissue scaffold containing acellular cartilage tissue fragments was produced and compared with a scaffold incorporating Corchorus olitorius L. plant extract. Material characterizations of both scaffold groups were performed using SEM, FT-IR, swelling, and biodegradation analyses. SEM analysis indicated that polymer scaffolds containing Corchorus olitorius L. plant extract exhibited a more porous structure than non-supplemented scaffolds. Furthermore, in vitro biocompatibility analyses demonstrated that both scaffolds were biocompatible. However, scaffolds supplemented with plant extract showed increased glycosaminoglycan and collagen content compared to non-supplemented scaffolds.