Asfalt kırığı atığının geoteknik uygulamalarda kullanılması
Use of asphalt cracks as filling in geotechnical applications
- Tez No: 915709
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giderek kalabalıklaşan dünyamızda, su, petrol, madenler ve ormanlar gibi doğal kaynakların tüketimi hızla artmakta ve bu kaynaklar hızla tükenmektedir. Yol yapım, bakım ve onarımında kullanılan asfalt bileşimi de doğal kaynaklardan üretilen oldukça pahalı bir malzeme olmakla birlikte yollardan kazıldıktan sonraki asfalt kırığına dönüşmüş olan hali de son derece değerli ve kullanılabilir bir malzemedir. Bu bağlamda, asfalt kırığının dolgu olarak geoteknik uygulamalarda kullanılması, doğal kaynakların korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla, tüm sektör temsilcilerinin, yasa koyucuların ve kamu kurumlarının ortak görevi olmalıdır. Asfalt kırığı gibi malzemeler, uygun fiziksel ve kimyasal işlemlerle geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilir hale getirilebilen malzemelerdir. Bu süreç doğal kaynakları korurken aynı zamanda ekonomik değer taşıyan malzemelerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını sağlar. Bu çalışmada İBB bünyesinde elde edilen asfalt kırığı malzemesinin geoteknik uygulamalarda dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Buna örnek olacak laboratuvar deneyleri yapılmıştır ve saha uygulamasından örnekler verilmiştir. Türkiye'de geri kazanım sisteminin oturması için, Avrupa'daki gibi gerekli altyapı çalışmalarının ve yasal düzenlemelerin yapılması, ayrıca girişimcilerin gerekli ölçülerde desteklenmesi gerekmektedir. Bu şekilde, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sistemi oluşturulabilir ve doğal kaynakların korunmasına önemli bir katkı sağlanabilir. RAP malzemesinin bazı imalatlarda geri dolgu malzemesi olarak kullanılabilir olduğu ancak uygulamaların laboratuvar deney sonuçlarının tetkiki ve saha kalite kontrol sorumlularının sürekli denetimleri eşliğinde yapılmasının önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our increasingly crowded world, the consumption of natural resources such as water, oil, minerals and forests is increasing rapidly and these resources are rapidly depleting. The asphalt compound used in road construction, maintenance and repair is a very expensive material produced from natural resources, but it is also an extremely valuable and usable material in the form of asphalt crumb after it is excavated from the roads. In this context, the use of asphalt crushed asphalt as a filler in geotechnical applications should be a common task of all sector representatives, legislators and public institutions in order to protect natural resources, prevent environmental pollution and save the economy. Materials such as asphalt crumb can be recycled and reused by appropriate physical and chemical processes. This process protects natural resources while also ensuring that materials of economic value are brought back into the economy. In this study, the recyclability of asphalt crushed asphalt obtained from IBB was investigated for use as backfill material in geotechnical applications. Experiments have been conducted and examples from field applications are given. In order for the recycling system to be established in Turkey, necessary infrastructure works and legal regulations should be made as in Europe, and entrepreneurs should be supported to the necessary extent. In this way, a sustainable recycling system can be established and a significant contribution can be made to the protection of natural resources. RAP material can be used as backfill material in some applications, but it is important that the applications should be accompanied by laboratory tests and field quality control tests.