Amplitude asymmetry in treatment-resistant and non-resistantdepression
Tedaviye dirençli ve dirençsiz depresyonda amplitüd asimetrisi
  1. Tez No: 915712
  2. Yazar: ROJDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Üsküdar Üniversitesi NP Beyin Hastanesi Psikiyatri Servisi'ndeki hastalardan daha önce toplanan EEG verileri kullanılarak tedaviye dirençli depresyon (TRD), tedaviye dirençli olmayan depresyon (nTRD) ve sağlıklı bireylerde alfa amplitüd asimetrisi araştırılmıştır. Çalışmaya 40 sağlıklı birey, 40 nTRD (tedaviye dirençli olmayan depresyon) hastası ve 40 TRD (tedaviye dirençli depresyon) hastası olmak üzere, 18 ila 73 yaş aralığında ve cinsiyet açısından dengeli bir temsile sahip toplam 120 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm hastalardan, etik standartlara uygun olarak, verilerinin bilimsel amaçlarla kullanılmasına izin veren bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Analiz, hasta gruplarını (sağlıklı, TRD, nTRD) bağımsız değişkenler olarak ve karıştırıcı değişkenleri (yaş ve cinsiyet) kullanarak alfa amplitüd asimetrilerini (bağımlı değişken) araştırmıştır. Hasta grupları (sağlıklı, nTRD, TRD) arasındaki yaş farklılıklarını değerlendirmek için Tek Yönlü ANOVA yapılmış, ancak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Benzer şekilde, cinsiyet (erkek ve kadın) ile hasta grubu kategorileri arasındaki ilişkiyi incelemek için bir Ki-Kare analizi yapılmış ve sonuçlar anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ayrıca, hasta grupları arasındaki alfa amplitüd asimetrilerini analiz etmek için Tek Yönlü ANOVA kullanılmış, ancak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Bulgular bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler göstermese de, sonuçlar alana değerli içgörüler katmaktadır. Önemli sonuçların olmaması, tedaviye dirençli depresyon için net nörofizyolojik belirteçlerin tanımlanmasının karmaşıklığının altını çizmektedir. Bu çalışma, metodolojilerin iyileştirilmesini ve alternatif EEG elektrot bölgelerinin keşfedilmesini teşvik ederek gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır. Nihayetinde, bu bulgular depresyonun nörobiyolojik temelleri üzerine süregelen söyleme katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates alpha amplitude asymmetry in individuals with treatment-resistant depression (TRD), non-treatment resistant depression (nTRD), and healthy individuals, utilizing previously collected EEG data from patients at the Psychiatry Service of Üsküdar University NP Brain Hospital. A total of 120 participants were included, comprising 40 healthy individuals, 40 nTRD (non-treatment resistant depression) patients, and 40 TRD (treatment resistant depression) patients, with a balanced representation of gender and an age range of 18 to 73 years. Informed consent was obtained from all patients, allowing the university to use their data for scientific purposes, in accordance with ethical standards. The analysis investigated alpha amplitude asymmetries (dependent variable), using the patient groups (healthy, TRD, nTRD) as independent variables and using the confounding variables (age and gender). A One-Way ANOVA was conducted to assess age differences across the patient groups (healthy, nTRD, TRD), but no significant differences were found. Similarly, a Chi-Square analysis was performed to examine the relationship between gender (male and female) and the patient group categories, with results showing no significant differences. Additionally, a One-Way ANOVA was used to analyze alpha amplitude asymmetries among the patient groups, but no significant differences were observed. Although the findings did not show statistically significant relationships between the dependent and independent variables, the results contribute valuable insights to the field. The absence of significant outcomes underscores the complexity of identifying clear neurophysiological markers for treatment-resistant depression. This study serves as a basis for future research, encouraging the refinement of methodologies and the exploration of alternative EEG electrode sites. Ultimately, these findings aim to contribute to the ongoing discourse on the neurobiological underpinnings of depression.