Koroner anjiyografi sırasında hastaların kaygı, ağrı ve fizyolojik parametreleri üzerine dikkat dağıtıcı müdahaleler : Sanal gerçeklik ve müziğin etkisi
Distraction interventions on anxiety, pain and physiological parameters of patients during coronary angiography: The effect of virtual reality and music
- Tez No: 915713
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma, koroner anjiyografi sırasında, sanal gerçeklik ve müzik müdahalesinin hastaların kaygı, ağrı ve fizyolojik parametreleri üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Araştırmada, randomize kontrollü ön test- son test kontrol-müdahale gruplu deneme modeli kullanıldı. Araştırma, Mart 2024 – Aralık 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapıldı. Araştırmanın örneklemini (sanal gerçelik = 40, müzik =40, kontrol = 40) 120 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri, görsel kıyaslama ölçeği, durumluk kaygı ölçeği, hasta tanıtım formu ve hasta izlem formu ile toplandı. Bulgular: Araştırmada grupların tanımlayıcı özellikler bakımından homojen dağılım gösterdiği belirlendi. İşlem öncesi ve sırasında; görsel kıyaslama, durumluk kaygı ve fizyolojik parametre ortalama puanları gruplar arasında istatistiksel fark oluşturmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effects of virtual reality and music intervention on patients' anxiety, pain and physiological parameters during coronary angiography. Material and Method: In this study, a randomised controlled pretest-posttest control-intervention group trial model was used. The study was conducted between March 2024 and December 2024 at the University of Health Sciences Van Education and Research Hospital. The sample of the study (virtual reality = 40, music = 40, control = 40) consisted of 120 patients. The data of the study were collected with visual analog scale, anxiety assesment scale, patient introduction form and patient follow-up form. Results: In the study, it was determined that the groups showed homogeneous distribution in terms of descriptive characteristics. Before and during the procedure; visual comparison, state anxiety and physiological parameter mean scores did not show statistical difference between the groups (p>0.05).