Deselülerize alstroemeria çiçek sapından elde edilmiş ilaç salınımsız ve IGF-1 LR3 kontrollü ilaç salınımı yapan sinir konduitlerinin sıçan siyatik sinir defekti modelinde otolog sinir grefti ve standart sinir konduiti ile karşılaştırılması
Comparison of drug-release-free and IGF-1 LR3-controlled drug-release nerve conduits from desellularized alstroemeria flower stem with autologous nerve graft and standard nerve condoms in rat sciatic nerve defect model
- Tez No: 915714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL DEMİRÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Bioengineering, Biotechnology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Periferik sinir yaralanmaları, tıp alanında çok sık karşılaşılan ve hasta açısından ciddi fonksiyonel kayıplara yol açabilen bir sağlık sorunudur. Özellikle geniş sinir defektine sebep olabilen periferik sinir yaralanmalarında, sinir greftlerine alternatif olabilcek bir kondüiti üretmeyi planlandığımız bu çalışmada, İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü -1 Uzun Arjinin 3 (IGF-1 LR3) salınımı yapan veya yapmayan Alstroemeria (Peru Zambağı) çiçek sapından elde ettiğimiz sinir kondüitlerinin periferik sinir iyileşmesi üzerine etkisini sıçanda siyatik defekti oluştururarak fonksiyonel, histopatolojik, immünohistokimyasal ve elektrofizyolojik açıdan sinir grefti ve ticari sinir kondüitleri ile karşılaştıralarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Otuz adet Wistar Albino sıçan, her grupta beş adet olacak şekilde altı gruba ayrıldı. İlk iki grup pozitif ve negatif kontrol grubu, 3.grup sinir grefti uygulaması, 4.grup ticari sinir kondüiti, 5 ve 6.gruplar da IGF-1 LR3 ilaç salınımı yapan ve yapmayan sinir kondüitleri olarak belirlendi. 4-8-12. haftalarda yürüme analizi, 12. Haftada tüm hayvanların sinir monitorizasyonu ile proksimal ve distal sinir uçları arasında ileti hızı ve amplitüdü ve histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirme için alındı. Sonuçların değerlendirilmesi amacıyla ANOVA ve Post-Hoc Tukey testi uygulandı. Bulgular: IGF-1 LR3 salınımı yapan konduit grubunda, sinir grefti ve ticari konduitlere kıyasla akson sayısı, miyelin kılıfı kalınlığı, MBP ve NRF immünohistokimyasal boyamalarda istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Yürüme analizinde 4 ve 8. haftalarda anlamlı iyileşme sağlanırken, 12. haftada fark izlenmemiştir. Kas ağırlığı oranları ve elektrofizyolojik ölçümlerde belirgin fark bulunmamıştır. Sonuç: Deselülerize Alstroemeria sapından elde edilmiş ve kontrollü IGF-1 LR3 salınımı yapan sinir konduitleri herhangi bir toksik etki bırakmadan, sinir greftlerinden daha başarılı şekilde sinir rejenerasyonunu artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Peripheral nerve injuries are a common clinical problem, often leading to significant functional impairments. In cases of extensive nerve defects, there is a pressing need for alternatives to nerve grafts. This study aimed to evaluate the effects of nerve conduits derived from decellularized Alstroemeria (Peruvian lily) stalks, with or without controlled Insulin-Like Growth Factor-1 Long R3 (IGF-1 LR3) release, on peripheral nerve regeneration. A rat sciatic nerve defect model was used to compare functional, histopathological, immunohistochemical, and electrophysiological outcomes with those of nerve grafts and commercial nerve conduits. Material and Method: Thirty Wistar Albino rats were divided into six groups: positive and negative controls, a nerve graft group, a commercial nerve conduit group, and two groups using conduits with or without IGF-1 LR3 release. Walking analyses were conducted at weeks 4, 8, and 12. At week 12, nerve conduction velocity and amplitude were measured, and histopathological and immunohistochemical evaluations were performed. Data were analyzed using ANOVA and post hoc Tukey tests. Results: IGF-1 LR3-releasing conduits showed significant improvements in axon count, myelin thickness, and MBP and NRF immunostaining compared to the nerve graft and commercial conduit groups. Walking analysis revealed better functional recovery at weeks 4 and 8, although no differences were observed at week 12. Muscle weight ratios and electrophysiological measurements showed no significant differences. Conclusion: Nerve conduits derived from decellularized Alstroemeria stalks with controlled IGF-1 LR3 release enhanced nerve regeneration more effectively than nerve grafts, with no observed toxic effects.