Yapay deriye yönelik deselülerize ecm katkılı doku iskelelerin üretimi, karakterizasyonu ve ın vıtro performansının incelenmesi
Production, characterization and in vitro performance of decellularized ecm-added scaffolds for artificial skin
  1. Tez No: 1006310
  2. Yazar: ŞEYMA NUR KANPALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Derinin yapısal mimarisini taklit eden doku iskeleleri, doku rejenerasyonunu desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. Doku iskelesi üretiminde; dondurarak kurutma, 3B basım, hidrojel gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan elektroeğirme ile, doğal ve sentetik polimerler kullanılarak, doğal ekstraselüler matriksin (ECM) mimarisini taklit eden, gözenekli ve hücre adezyonunu destekleyici iskeleler üretilmektedir. Aljinat ve polivinil alkol (PVA), biyouyumluluk ve elektroeğrilebilirlik özellikleri sayesinde yaygın olarak tercih edilir. Yapay deriyle ilgili çalışmalarda hızlı iyileşmeyi sağlamak, antioksidan, antibakteriyel etki kazandırmak oldukça önemlidir. Bu nedenle, polimerlerin biyoaktif bileşiklerle desteklenmesi, doku iskelelerinin etkinliğini arttırmaktdır. Tavuk derisi, yüksek kollajen içeriği, kolay erişilebilirliği gibi avantajları nedeniyle, doku mühendisliğine yönelik yaklaşımlarda cazip bir alternatif sunmaktadır. Diğer taraftan, kara mürver (Sambucus nigra L.) bitkisinin antioksidan, antibakteriyel ve yara iyileştirici özellikleri bilinmektedir. Bu bilgilere dayanarak, tez çalışmasında, deri doku mühendisliği uygulamaları kapsamında deselülerize ECM (dECM) katkılı, kara mürver ekstraktı (KME) ile zenginleştirilen polimer temelli nanofiber (PVA/Al/dECM/KME) doku iskelesi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmada kullanılan dECM, tavuk derisinin %1 SDS ve %0,25 tripsinle deselülerizasyonuyla üretilmiş, histolojik boyama, DNA miktarı, kollajen içeriği tayini ile deselülerizasyon başarısı doğrulanmış ve sitotoksik olmadığı belirlenmiştir. KME, metanol ekstraksiyonuyla elde edilmiş; antioksidan etkisi, hücre proliferasyonunu arttırdığı ve yara iyileştirici etkisinin olduğu gösterilmiştir. Sonraki aşamada dECM ve KME toz formda hazırlanmış, PVA/aljinat çözeltisine eklenerek elektroeğirme yöntemiyle nanofiber doku iskeleleri (PVA/Al/dECM/KME) üretilmiş ve çapraz bağlanarak SEM ile boyutlarının 460,2 ± 139,05 olduğu, FT-IR ile KME'nin, polimer zincirleri arasındaki hidrojen bağlarının güçlendirdiği; dECM'nin polimer yapısına başarılı bir şekilde hapsedildiği ve kollajen yapısının korunduğu gösterilmiştir. Son aşamada, PVA/Al/dECM/KME'nin, dolaylı ve direkt temas yöntemlerine göre, hücre canlılığını desteklediği, sitotoksik etki göstermediği ve biyouyumlu olduğu belirlenmiş, SEM ile L929 hücrelerinin, iskelelere tutunduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak çalışmada elde edilen bulgular, dECM ve KME katkılı PVA/aljinat nanofiber doku iskelelerinin, biyouyumlu, hücre proliferasyonunu destekleyen ve biyoaktif özellikleri sayesinde deri doku mühendisliği uygulamalarında yara iyileşmesini destekleyici bir potansiyel sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue scaffolds that mimic the structural architecture of the skin are used to support tissue regeneration. Methods such as freeze-drying, 3D printing, and hydrogels are used in the production of tissue scaffolds. One such method, electrospinning, produces polymeric porous scaffolds that mimic the ECM to support cell adhesion. Alginate and polyvinyl alcohol (PVA) are widely preferred due to their biocompatibility and electrospinnability properties. Artificial skin studies prioritize enhanced healing alongside antioxidant and antibacterial properties. Therefore, supporting polymers with bioactive compounds increases the effectiveness of tissue scaffolds. Chicken skin offers an attractive alternative for tissue engineering approaches due to its advantages, such as high collagen content and easy accessibility. Additionally, the elderberry (Sambucus nigra L.) plant is known for its antioxidant, antibacterial, and wound-healing properties. Therefore, this thesis aimed to develop polymeric nanofiber (PVA/Al/dECM/KME) scaffolds, enhanced with elderberry extract (KME) and decellularized ECM (dECM), for tissue engineering applications. In this context, the dECM was produced by decellularizing chicken skin with 1% SDS and 0.25% trypsin, and its success was validated through histological staining, DNA quantification, and collagen analysis, alongside confirmed non-cytotoxicity. KME was obtained by methanol extraction; its antioxidant effect, ability to increase cell proliferation, and wound healing effect were demonstrated. Subsequently, powdered dECM and KME were incorporated into a PVA/alginate solution to produce cross-linked PVA/Al/dECM/KME nanofiber scaffolds. While SEM imaging determined fiber dimensions at 460,2 ± 139,05 nm, FT-IR spectra demonstrated successful dECM integration with preserved collagen and enhanced hydrogen bonding due to KME. Finally, PVA/Al/dECM/KME scaffolds were confirmed to be biocompatible and non-cytotoxic via direct and indirect contact assays. SEM analysis verified that L929 cells effectively adhered to the PVA/Al/dECM/KME structure. Consequently, these bioactive PVA/Al/dECM/KME nanofibrous scaffolds offer significant potential for skin tissue engineering, providing a biocompatible environment that promotes cell proliferation and wound healing.