Sezaryen doğum yapan kadınlarda motivasyonel görüşme yöntemine dayalı emzirme danışmanlığının emzirme öz-yeterlilik ve emzirme sonuçlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effects of motivational interviewing-based breastfeeding counseling on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding outcomes in women who have delivered by cesarean section: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 915723
  2. Yazar: BUSE ALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, sezaryen doğum yapan kadınlarda motivasyonel görüşme yöntemine dayalı emzirme danışmanlığı ile standart emzirme danışmanlığının emzirme öz-yeterlilik ve emzirme sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla tek kör randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Eylül 2023 – Haziran 2024 tarihlerinde araştırmaya dahil edilen 74 kadından toplanmıştır. Araştırmacı tarafından 34-40 hafta aralığında gebe olan 37 kadına motivasyonel görüşmeye dayalı emzirme danışmanlığı, 37 kadına ise standart emzirme danışmanlığı 3 ayrı oturumda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, danışmanlık öncesinde, postpartum 24-48 saaatte, postpartum 14.gün, 1. ay ve 3.ay olmak üzere 5 ayrı zamanda online olarak toplanmıştır. Araştırmayı, motivasyonel görüşme grubunda 31, standart danışmanlık grubunda 32 kadın tamamlamıştır. Araştırmada; Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa Formu ve Emzirme Sonuçlarını Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler için frekans, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, Ki-kare, Independent t-test, Paired Sample t-test, tek yönlü ANOVA ve çift yönlü ANOVA kullanılmıştır. Gruplar arasında sosyo-demografik ve obstetrik açıdan farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a single-blind randomized controlled trial in order to determine the effects of motivational interview-based breastfeeding counseling and standard breastfeeding counseling on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding outcomes in women who delivered by cesarean section. The data of the study were collected from 74 women included in the study between September 2023 and June 2024. Motivational interview-based breastfeeding counseling was performed by the researcher to 37 women who were 34-40 weeks pregnant and standard breastfeeding counseling was performed to 37 women in 3 separate sessions. The data of the study were collected online at 5 different times: before counseling, 24-48 hours postpartum, 14th day, 1st month and 3rd month postpartum. 31 women in the motivational interview group and 32 women in the standard counseling group completed the study. The Introductory Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form and Breastfeeding Outcomes Assessment Form were used in the study. In the analysis of the data; For descriptive statistics, frequency, percentage values, mean, standard deviation, Chi-square, Independent t-test, Paired Sample t-test, one-way ANOVA and two-way ANOVA were used. No differences were found between the groups in terms of socio-demographic and obstetric aspects (p>0.05).