Şaşılık veya refraksiyon kusuruna bağlı ambliyopisi olan çocuk hastalarda tedavi öncesi ve sonrası makula pigment optik dansitesi (MPOD), retina sinir lifi tabakası (RNFL), ganglion hücre kompleksi (GCC) ve makula kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of macular pigment optical density (MPOD), retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC), and macular thickness before and after treatment in pediatric patients with amblyopia due to strabismus or refractive error
- Tez No: 915754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH UTKU KABATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Şaşılık veya refraksiyon kusuruna bağlı ambliyopisi olan çocuk hastaların ambliyop ve sağlam gözlerindeki makula pigment optik dansitesi (MPOD), retina sinir lifi tabakası (RNFL), gangliyon hücre kompleksi (GCC) ve makula kalınlığı değerlerinin incelenmesi ve ambliyopi tedavisi sonrasında bu parametrelerde meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi hedeflendi. Ayrıca, optik koherens tomografi (OKT) ve MPOD ölçümlerinin, ambliyopinin tanı ve tedavi sürecindeki potansiyel önemini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 5-12 yaş arası 90 ambliyop hasta dahil edildi. Ambliyopi etyolojilerine göre hastalar anizometrop (n=30), izoametrop (n=30) ve şaşılık ambliyopisi (n=30) olarak üç gruba ayrıldı. Anizometrop ve şaşılık ambliyopisi gruplarında, ambliyop gözler ile aynı hastaların sağlam gözleri çalışmaya dahil edildi. İzoametrop ambliyopi grubunda, hastaların bilateral ambliyopisi mevcuttu; bu nedenle sadece sağ gözleri çalışmaya dahil edildi. RTVue XR OKT cihazı ile RNFL, GCC ve fovea kalınlık ölçümleri yapılırken, Visucam 500 cihazı ile MPOD ölçümleri yapıldı. Hastaların ilk muayene ve ambliyopi tedavisi başlandıktan sonraki 6. ay muayenelerindeki ölçüm sonuçları, ambliyop ve sağlam gözler arasında karşılaştırıldı. Ayrıca, tedavi öncesi ve sonrası ölçüm parametreleri, ambliyop ve sağlam gözler için ayrı ayrı değerlendirilerek, her iki gözün tedavi sürecine verdiği yanıt ayrıntılı bir şekilde incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aimed to examine macular pigment optical density (MPOD), retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC), and macular thickness values in amblyopic and healthy eyes of pediatric patients with amblyopia due to strabismus or refractive error and to evaluate changes in these parameters following amblyopia treatment. Additionally, it aimed to determine the potential significance of optical coherence tomography (OCT) and MPOD measurements in the diagnosis and treatment process of amblyopia. Materials and Methods: Ninety amblyopic patients aged between 5-12 years were included in the study. Patients were divided into three groups based on the etiology of amblyopia: anisometropic (n=30), isoametropic (n=30), and strabismic amblyopia (n=30). In the anisometropic and strabismic amblyopia groups, both the amblyopic eyes and the healthy eyes of the same patients were included. In the isoametropic amblyopia group, patients had bilateral amblyopia; therefore, only the right eyes were included. RNFL, GCC, and foveal thickness measurements were performed with the RTVue XR OCT device, while MPOD measurements were obtained using the Visucam 500 device. Measurement results from the initial examination and the 6-month follow-up after the initiation of amblyopia treatment were compared between amblyopic and healthy eyes. Additionally, pre- and post-treatment measurement parameters were evaluated separately for amblyopic and healthy eyes to examine the response of each eye to treatment in detail.