Keratokonus şüphesinde kornea tomografi parametrelerinin kornea epitel haritalaması ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between corneal tomography parameters and corneal epithelial mapping in suspected keratoconus
  1. Tez No: 915753
  2. Yazar: ASLIHAN BİÇER SAKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ŞANAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Erken evre keratokonus ve keratokonus şüphesi olan hastaların Placido halka ve Scheimpflug tabanlı hibrit bir görüntüleme sistemi olan Sirius cihazı (CSO, Florensa, İtalya) ile elde edilen parametreleri ve RTVue cihazı (OptoVue, Fremont, ABD) ile elde edilen pakimetri ve epitel haritalamaları verilerinin keratokonus tanılı ve kontrol grubu hastalar ile karşılaştırılması ve elde edilen verilerin birbirleriyle ilişkisinin araştırılması Materyal Metod: Retrospektif klinik çalışmada Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kornea Birimi'nde Ocak 2016-Mayıs 2023 tarihleri arasında keratokonus tanısı veya şüphesi ile takip edilen olguların ve Ocak 2016-Mayıs 2023 tarihleri arasında ilk defa kontakt lens kullanmak amacıyla Kontakt Lens birimine başvuran kontrol grubu hastaların Sirius cihazı ile elde edilen korneal topografi ve tomografi parametreleri ile RTVue cihazı ile elde edilen pakimetri ve epitel haritaları incelendi. Sonuç: Bu hastaların 156 gözü keratokonus uyumlu (KK), 68 gözü Forme Fruste Keratokonus (FFK), 70 gözü keratokonus şüpheli (KŞ), 100 gözü normal (N) olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Cihazlar ile elde edilen parametrelerin istatistiksel analizi her bir grup için tablolarda gösterildi. Pakimetri ve epitel haritalarının ortalamaları her bir grup için yeniden oluşturuldu ve apeksin konumu haritalarda işaretlendi. Cihazlarda ortak olarak değerlendirilen parametrelerin uyum ve korelasyonu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the parameters obtained using the Sirius device (CSO, Florence, Italy)-a hybrid imaging system based on Placido rings and Scheimpflug imaging- and the pachymetry and epithelial mapping data from the RTVue device (OptoVue, Fremont, CA, USA) between patients with keratoconus, forme fruste keratoconus, keratoconus suspects, and a control group. It also seeks to explore correlations between the findings from both devices. Material and Method: This retrospective clinical study was conducted at the Cornea Unit of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2016 and May 2023. It included patients diagnosed with or suspected of having keratoconus, as well as control group patients who consulted for contact lens fitting for the first time during the same period. Corneal topography and tomography parameters were obtained with the Sirius device and pachymetry and epithelial maps were measured using the RTVue device. Result: The study evaluated 156 eyes with keratoconus-compatible findings (KC), 68 eyes with Forme Fruste Keratoconus (FFK), 70 keratoconus-suspect eyes (KS), and 100 normal eyes (N), dividing them into four groups. Statistical analyses of the device parameters for each group were presented in tables. Average pachymetry and epithelial maps were reconstructed for each group, and the apex position was marked. The agreement and correlation between shared parameters from the two devices were also assessed.