Göz hastalıkları uzmanlık öğrencisi eğitimi kapsamında katarakt cerrahisinin öğrenme eğrisinin araştırılması
Investigation of the learning curve of cataract surgery in ophthalmology residency training
- Tez No: 915755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ŞANAL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada; göz hastalıkları cerrahi eğitiminde önemli bir yere sahip olan katarakt cerrahisi eğitiminin video kayıtlar üzerinden analiz edilerek uzmanlık öğrencisi hekimlerin öğrenme eğrisinin sistematik şekilde değerlendirilmesi amaçlandı Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurmuş, katarakt cerrahisi; ikinci, üçüncü ve dördüncü yılındaki toplam 9 uzmanlık öğrencisi hekim tarafından bir eğitici ve gözetmen eşliğinde gerçekleştirilmiş, ameliyat sırasında video kayıtları alınmış 36 adet hasta dahil edilmiştir. Video kayıtların Uluslararası Oftalmoloji Konseyi tarafından geliştirilen Katarakt Cerrahi Becerilerinin Objektif Yapılandırılmış Değerlendirmesi (ICO-OSCAR) skorlama sistemine göre 2 ayrı öğretim görevlisi tarafından kör olarak değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir ve iki değerlendirmenin puanlarının ortalaması alınmıştır. Çalışma retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Video kayıtlar aracılığı ile katarakt tipi, cerrahi süresi,“drape”örtme becerisi, insizyon, kapsüloreksis, hidrodiseksiyon, fako probunun kullanımı ve manipülasyonu, nükleusta oluk açma, nükleus rotasyon ve manipülasyonu, nükleus kırma ve“chop”lama, nükleus segment fakoemülsifikasyonu, korteks temizliği, intraoküler lens (IOL) implantasyonu, kesinin kapatılması, göz stabilitesi, mikroskop görüntü santralizasyonu, intraoküler dokuların korunması, irisin korunması, hız ve prosedürün akıcılığı değerlendirilmiştir. Tüm basamaklar 2 ile 5 arasında puanlanmıştır. Bu puanlamalara göre cerrahi basamakların ve genel performans puanı toplamının analizi yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, oftalmoloji uzmanlık öğrencilerinin katarakt cerrahisi becerileri kıdem yıllarına göre değerlendirilmiştir. Uzmanlık öğrencilerinin ameliyathane kayıtlarına göre 2. Senenin sonunda 70-80, 3. Sene sonunda 100-110 fako cerrahisi yaptığı tespit edilmiştir. Toplam 36 hastanın video kayıtları analiz edilmiştir. Cerrahilerin %72,2'si uzmanlık öğrencileri tarafından başarıyla tamamlanmış, %27,8'i tamamlanamamıştır. İkinci yıl uzmanlık öğrencilerinin cerrahi süreleri ortalama 43,5 dakika iken, üçüncü ve dördüncü yıl uzmanlık öğrencisi hekimlerin süreleri sırasıyla 36,45 ve 37,09 dakikadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to systematically evaluate the learning curve of ophthalmology residents in cataract surgery, a critical component of surgical training, by analyzing video recordings. Materials and Methods: The study included 36 patients who underwent cataract surgery at Dışkapı Training and Research Hospital, performed by nine residents who is second-, third-, and fourth-year ophthalmology residents under the supervision of a trainer. The surgeries were recorded, and two instructors independently assessed the videos using the Objective Structured Assessment of Cataract Surgical Skills (OSCAR) scoring system developed by the International Council of Ophthalmology (ICO). The scores from the two assessments were averaged. The study was conducted retrospectively. Using video recordings, factors such as cataract type, surgical duration, draping skills, incision, capsulorhexis, hydrodissection, phaco probe usage and manipulation, groove creation, nucleus rotation and manipulation, nucleus cracking and chopping, nucleus segment phacoemulsification, cortex cleaning, intraocular lens (IOL) implantation, wound closure, eye stability, microscope image centralization, intraocular tissue handling, iris protection, speed, and fluidity of procedure were evaluated. All steps were scored from 2 to 5, and the total performance score was analyzed based on these scores. Results: In this study, the cataract surgery skills of ophthalmology residents were evaluated according to their level of residency. According to operating room records, second-year residents had completed an average of 70-80 phaco surgeries by the end of their second year, while third-year residents had completed 100-110 surgeries. Video recordings of a total of 36 patients were analyzed. Of these surgeries, 72.2% were successfully completed by the residents, while 27.8% were incomplete. The average surgical times for second-year residents were 43.5 minutes, while for third- and fourth-year residents, they were 36.45 and 37.09 minutes, respectively (p>0.05).