From the movement of '68 to the rupture of '71: The transformation of student protests in Turkey
'68 hareketinden '71 kopuşuna: Türkiye'de öğrenci eylemlerinin dönüşümü
- Tez No: 915762
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez Türkiye'de 1968 ve 1971 yılları arasında gerçekleşen öğrenci hareketini ve eylem repertuvarının dönüşümünü inceliyor. 1968 yılında Avrupa ve Amerika'da başlayan öğrenci protestoları Türkiye'ye de yansımıştır. Tez Türkiye '68 hareketinin Batı '68 hareketinden farkını, özgün öğrenci örgütlenmelerinin ortaya çıkışını ve '71 kopuşuna kadarki süreç içerisinde öğrenci hareketinin eylem repertuvarının çok boyutlu dönüşümünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ülkenin önde gelen üniversiteleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'ne merceğini koyan tez, başlıca öğrencilerin kurduğu öz örgütlenmeler olan Fikir Kulüpleri Federasyonu, Dev-Genç, Sosyalist Fikir Kulübü, Devrimci Öğrenci Birliği'ni inceliyor. Bu örgütlerin başını çeken öğrenci liderlerinin ideolojik ve pratik anlamda hareketi nasıl dönüştürdüğünü açıklıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the student movement in Turkey between 1968 and 1971 and the transformation of the protest repertoire. In 1968, the student protests that began in Europe and the United States were also reflected in Turkey. The thesis aims to reveal the difference of the Turkey's '68 movement from the Western '68 movement, the emergence of unique student organizations and the multidimensional transformation of the student movement's repertoire of actions until the '71 rupture. Focusing on the leading universities of the country, Middle East Technical University, Istanbul Technical University, and Istanbul University, the thesis examines the Federation of Idea Clubs, Dev-Genç, Socialist Idea Club, and Revolutionary Student Union, which were the main student organizations. It explains how the student leaders of these organizations transformed the movement in ideological and practical terms.