Sinema filmlerinde karakterlerin sinematografik sunumunda renk kullanımı
Use of color in the cinematographic presentation of characters in movies
- Tez No: 915770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELMAN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yüzyıllardır sosyal hayatın içinde çeşitli işlevde kullanılan renk, sanat eserlerinin de en önemli unsurlarından birisidir. Mağara resimlerinde bile o günün şartları ile elde edilen renklerle çizim ve boyamaların yapıldığı görülmektedir. Renk çok yönlü bir unsur olarak disiplinler arası bir konudur. Fizik, matematik, psikoloji, sosyoloji, güzel sanatlar gibi pek çok dalda inceleme konusu olabilmektedir. Sanat eserlerine hem anlam hem de estetik olarak katkı sağlayan renk, sinema için de çok önemlidir. Hayatın renkli bir gölgesi olan sinemada içinde birçok disiplini barındırır. Bu yüzden sinema, renk unsurunu her anlamda kullanabilme özelliğine sahip bir sanattır. Yönetmenlerin renk bilgisi de bu konuda önemli bir yere sahiptir. Yönetmenler filmlerinde renklerin hem sembolik, psikolojik ve kültürel anlamlarından hem de bilgi verme, estetik etki gibi işlevlerinden yararlanmaktadırlar. Bu çalışma sinema filmlerinde önemli bir yere sahip olan film karakterlerinin sinematografik bir unsur olan renkler aracılığı ile nasıl sunulduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Sinema karakterlerinin sinematografik sunumları izleyicinin karakter hakkındaki bilgilerini, duygu ve düşüncelerini etkilemektedir. Everything Everywhere All At Once (2022), White Noise (2022), Close (2022) ve Do Not Disturb (2023) filmlerinin ana karakterleri sinematografik renk kullanımı açısından betimsel analiz yöntemi ile incelendiğinde; yönetmenlerin, karakterlerin özelliklerini, diğer karakterlerle olan ilişkilerini, yaşadıkları duygu durumları ve değişimlerini izleyiciye aktarmak için açık bir şekilde renklerin anlam ve işlevlerinden yararlandığı tespit edilmiştir. Karakterin sinematografik sunumunda ışık, kamera açısı gibi sinematografik unsurlar kadar renk unsurunun da büyük bir öneme sahip olduğu çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Color, which has been used in various functions in social life for centuries, is also one of the most important elements of works of art. Even in cave paintings, it is seen that drawings and paintings were made with the colors obtained under the conditions of that day. Color is an interdisciplinary subject as a multifaceted element. It can be a subject of study in many branches such as physics, mathematics, psychology, sociology, and fine arts. Color, which contributes to works of art both in terms of meaning and aesthetics, is also very important for cinema. Cinema, which is a colorful shadow of life, also includes many disciplines. Therefore, cinema is an art that can use the element of color in every sense. Directors' color knowledge also has an important place in this regard. Directors benefit from both the symbolic, psychological and cultural meanings of colors in their films and their functions such as providing information and aesthetic effect. This study aims to show how movie characters, which have an important place in movies, are presented through colors, which are a cinematographic element. Cinematographic presentations of movie characters affect the audience's knowledge, feelings and thoughts about the character. When the main characters of the films Everything Everywhere All At Once (2022), White Noise (2022), Close (2022) and Do Not Disturb (2023) were examined with the descriptive analysis method in terms of cinematographic color use; it was determined that the directors clearly used the meanings and functions of colors to convey the characteristics of the characters, their relationships with other characters, and the emotional states and changes they experienced to the audience. It was concluded that the color element is as important as cinematographic elements such as light and camera angle in the cinematographic presentation of the character.