Parakuat'ın nefrotoksik etkisine Asetaminofen'in katkısının sıçanlarda enzimüri ile izlenmesi
- Tez No: 91578
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
103 ÖZET Nefrotoksik maddelerle yapılan in vivo deneysel çalışmalarda, üriner enzimlerin atılımındaki artışların tübüler hasann işaretçisi olduktan belirtilmiştir. Bu çalışmada; Parakuat (PK) ve Asetaminofen (APAP)'in sıçan böbreği üzerindeki akut toksik etkilerinin erken tanısında yardımcı olmak üzere, fırçasal kenar enzim Gamma- Glutamil Transpeptidaz (GGTP) ve lizozomal enzim N-Asetil-p-D-Glukozaminidaz (NAG)'ın idrardaki akövite tayinlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, renal fonksiyonların izlenmesinde klasik olarak başvurulan bazı biyokimyasal parametrelerin ölçümlerine de (idrarda protein, serumda kreatinin ve kan üre azotu=BUN) yer verilmiştir. Çalışma, toplam on grupta Swiss-Albino türünden 108 adet erkek sıçan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu dışındaki deney gruplarına, 40 mg/kg PK (PK grubu) ya da 250, 500, 750 veya 900 mg/kg APAP (APAP-250, APAP-500, APAP-750, APAP-900 gruplan), kombine gruplara ise 40 mg/kg PK verilmesinin ardından 250, 500, 750 veya 900 mg/kg APAP (PK+APAP-250, PK+APAP-500, PK+APAP-750, PK+APAP-900 grupları) intraperitonal olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY In vivo studies done with nephrotoxic substances demonstrated that increases in excretion of urinary enzymes were markers of tubular damage. This study investigates the activities of Gamma-Glutamyl Transpeptidase (GGTP), a brush border enzyme, and N-acetyl-p-D-Glucosaminidase (NAG), a lysosomal enzyme, in urine in order to improve the early determination of the acute toxic effects of paraquat (PK) and acetaminophen (APAP) in rat kidney. Some biochemical parameters (protein in urine, serum creatinine and Wood urea nitrogen=BUN) were also measured to monitor renal functions. In this study, 108 male Swiss-Albino rats were used in ten groups. Except for tiie control group, treated groups recaved 40 mg/kg PK (PK group) or 250, 500, 750 or 900 mg/kg APAP (APAP-250, APAP-500, APAP-750, APAP-900 groups), infaperitoneally (i.p.). Combined groups also received 40 mg/kg PK then 250, 500, 750 or 900 mg/kg, i.p., APAP (PK+APAP-250, PK+APAP-500, PK+APAP-750, PK+APAP-900 groups).