Türkiye'de kamu politikalarının emlak piyasasına etkisi Konya örneği
The Effect of public policies on the property market in Turkey the case of Konya
- Tez No: 915799
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de emlak piyasasına ilişkin kamu politikaları ve bu politikaların emlak piyasasına etkilerinin anlaşılması maksadı ile yapılmıştır. En temel insan haklarından olan barınma hakkı, kamu politikaları için her zaman önemli bir başlık olmuştur. Çalışmada, kamu ve konut politikalarının kavramsal ve kuramsal çerçevesi ile piyasa kavramının kavramsal kuramsal düzlemde anlaşılması daha sonra piyasadaki en aktif aktörlerden olan emlak danışmanlarının tecrübelerine danışılarak politikaların emlak piyasasını nasıl etkilediğinin anlaşılması hedeflenmiştir. Bu minvalde çalışma nitel araştırma yöntemi ile yapılmış olup, yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak emlak danışmanları ile görüşülmüştür. Çalışmada 20 görüşmeci ile görüşülüp her birine yirmi beş soru yöneltilmiştir. Cevapların yirmi görüşmeci ile doygunluğa ulaşıldığı görülmüştür. Çalışma içerisinde Türkiye'de konut politikalarının tarihsel süreçte nasıl geliştiğine ilişkin bilgi verilmiş olmakla beraber, dünyada farklı ülkeler ve farklı yönetim sistemlerinde konut politikalarının durumuna ve nasıl şekillendiğine de değinilmiş, böylece teorik düzlemde dünyada konut politikalarının Türkiye'deki ile benzer ve farklı yönlerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Yapılan görüşmeler, emlak danışmanlarının kamu politikalarını emlak piyasası üzerinden anlamlandırdıklarını ve politikalar aracılığı ile piyasaya müdahale konusunda farklılaşan duruşları olduğunu göstermiştir. Soruların çok az bir kısmında yanıtlar ortak bir görüş bildirmiş olup bu durum emlak piyasasının ve kamu politikalarının piyasaya etkilerinin aktif aktörleri tarafından dahi net ve direkt bir şekilde anlaşılamadığını ya da anlamlandırılamadığını göz önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the public policies regarding the real estate market in Turkey and the effects of these policies on the real estate market. The right to housing, one of the most fundamental human rights, has always been an important topic for public policies. The study aims to understand the conceptual and theoretical framework of public and housing policies and the market concept on a conceptual theoretical level, and then to understand how policies affect the real estate market by consulting the experiences of real estate consultants, one of the most active actors in the market. In this respect, the study was conducted with qualitative research method and real estate consultants were interviewed using semi-structured interview technique. Twenty interviewees were interviewed and twenty-five questions were asked to each of them. It was seen that the answers reached saturation with twenty interviewees. In addition to providing information on how housing policies in Turkey have developed in the historical process, the study also touches upon the status and shaping of housing policies in different countries and different administrative systems in the world, thus aiming to understand the similarities and differences between housing policies in the world and in Turkey on a theoretical level. The interviews revealed that real estate consultants make sense of public policies through the real estate market and have differentiated stances on intervention in the market through policies. In very few of the questions, the answers were common.