Onkoloji hemşirelerinde politik yetinin iş yükü ve iş stresi üzerine etkisi
The effect of political skills on workload and jobstress in oncology nurses
  1. Tez No: 915819
  2. Yazar: HİCRAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. NÜKHET BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, onkoloji hemşirelerinde politik yetinin iş yükü ve iş stresi üzerine etkisini belirlemektir. Bu tanımlayıcı nitelikteki çalışmanın evrenini Ankara'da yer alan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 450 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada hemşire sayısı dikkate alınarak bir örneklem seçimine gidilmeden tüm evrene ulaşılmaya çalışılmıştır.Bu araştırmada, gerekli izinler alındıktan sonra çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 220 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, dört bölümden oluşan anket formu ile toplanmıştır. Hemşirelerin bireysel ve mesleki özelliklerini içeren Tanıtıcı Bilgi Formu, Politik Yeti Envanteri, İş Yükü Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Hemşirelerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon ve Lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Hemşirelerin politik yeti envanteri toplam puan ortalaması 5,510±1,270 olarak yüksek düzeyde saptanmıştır. Hemşirelerin iş yükü ölçeği puan ortalamalarının 4,197±1,178 olarak orta düzeyin biraz üstünde olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin iş stresi ölçeği puan ortalaması 15,868±2,261 olarak orta düzeyde saptanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda iş yükü genel puanları ile ağ kurma yeteneği puanları arasında r=-0.148 negatif çok zayıf (p=0,028
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of political skill on workload and job stress among oncology nurses. This descriptive study's population consists of 450 nurses working at a Training and Research Hospital in Ankara. Considering the number of nurses, the study aimed to reach the entire population without selecting a sample. The study was conducted with 220 nurses who volunteered to participate and met the inclusion criteria after obtaining the necessary permissions. Data were collected using a questionnaire consisting of four sections: Introductory Information Form, which includes the individual and professional characteristics of the nurses, Political Skill Inventory, Workload Scale, and Job Stress Scale. The data obtained in the study were evaluated using the SPSS 22.0 statistical program. Relationships between the dimensions determining the scale levels of nurses were examined through Pearson correlation and Linear regression analyses. In examining the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the nurses, independent groups t-test, one-way variance analysis (ANOVA), and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used. The mean total score of the nurses on the Political Skill Inventory was found to be 5.510±1.270, indicating a high level. The mean scores on the Workload Scale were found to be 4.197±1.178, slightly above the moderate level. The mean score on the Job Stress Scale was found to be 15.868±2.261, indicating a moderate level. The correlation analysis results showed a very weak negative relationship between overall workload scores and networking ability scores (r=-0.148, p=0.028