Çalışan kadınların fiziksel aktivite, mutluluk ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between physical activity, happiness and loneliness levels of working women
- Tez No: 915820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı, çalışan kadınlardaki fiziksel aktivite düzeyinin mutluluk ve yalnızlıkla ilişkili olup olmadığının incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada amaçsal ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu hem örnek büyüklüğü hesaplama formülü hem de güç analizi sonucu gönüllülük esasıyla göre arştırmaya dâhil edilmiştir (N=387, yaş ort. 33.66±7.86 yıl). Demografik özelliklerin belirlenmesi için oluşturulmuş“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçek olarak;“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa)”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve“İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma doğrudan veri toplama yöntemine göre yapılmış olup online veri toplama aracı kullanılarak Türkiye geneli veri toplama işlemi yapılmıtır. Tanımlayıcı istatistikler (yaş, eğitim düzeyi, meslek, mesleki çalışma yılı, aylık gelir, spor yapma durumu, spor dalı ve spor yılı) için tanımlayıcı istatistik analizi yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uyup uymadıkları belirlemek için normallik testi yapılmıştır. Bu test sonucu, ilişki testlerinde nonparametrik veriler için Spearman testi kullanılmışken parametrik veriler için Pearson testi kullanılmıştır. İkili nonparametrik veriler için Mann-Whitney U Testi kullanılmışken ikili parametrik veriler için Independent Sample T Testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda; nonparametrik veriler için Kruskal-Wallis H Testi kullanılmışken parametrik veriler için One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel testlerde anlamlılık α=0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether the physical activity level of working women is related to happiness and loneliness. Purposeful and convenience sampling methods were used in the study using quantitative research methods. The study group was included in the study on a voluntary basis according to both the sample size calculation formula and the power analysis results (N=387, mean age 33.66±7.86 years). A“Personal Information Form”was used to determine demographic characteristics. The“International Physical Activity Questionnaire (Short)”,“Oxford Happiness Scale Short Form (OHSSF)”and“Loneliness in Work Life Scale (LWLS)”were used as scales. The study was conducted according to the direct data collection method and data collection was performed throughout Turkey using an online data collection tool. Descriptive statistics analysis was performed for descriptive statistics (age, education level, occupation, professional working years, monthly income, sports status, sports branch and sports years). A normality test was performed to determine whether the data were normally distributed. This test result, in the relationship tests, Spearman test was used for nonparametric data, while Pearson test was used for parametric data. Mann-Whitney U Test was used for binary nonparametric data, while Independent Sample T Test was used for binary parametric data. In multiple comparisons; Kruskal-Wallis H Test was used for nonparametric data, while One-Way ANOVA test was used for parametric data. In all statistical tests, significance was taken as α=0.05.