Sosyal bilgiler dersinde storyline yaklaşımının öğretmen ve öğrenci görüşleri çerçevesinde incelenmesi
Examining the storyline approach in social studies course within the framework of teacher and student opinions
- Tez No: 915818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi kapsamında yapılan Storyline yaklaşımı çalışmalarının öğrenci ve öğretmen görüşleri çerçevesinde ele alınmasıdır. Karaman ili Merkez ilçesindeki bir devlet okulunda gerçekleşen bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) çalışması doğrultusunda desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 23 ilkokul 4. sınıf öğrencisi ve bir sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrenci kişisel bilgi formu, yapılandırılmamış gözlem, öğrenci günlük değerlendirme formu, yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formu ve odak grup görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmacı bu çalışmada katılımcı olmayan gözlemci rolünde olup, süreç boyunca sınıf ortamını bozacak hiçbir şeye müdahale etmemiştir. Veri toplama süreci 7 hafta sürmüştür. Araştırmanın verileri içerik analizi ile çözümlenmiştir. Storyline yaklaşımı ile işlenen sosyal bilgiler dersinin uygulamaları sonucunda alınan tüm veriler göz önünde bulundurulduğunda; öğrencilerin derste eğlendiği, mutlu olduğu, aktif olarak derse katıldıkları ve etkinlikleri severek yaptıkları gözlenmiştir. Öğrencilerin Storyline uygulamaları görüşlerine yönelik olarak eğlenceli, güzel, mutlu olma, farklı, beğeni ve hoşlanma, dersi sevme gibi temalarda düşüncelerine rastlanmıştır. Sınıf öğretmeni yaklaşımın uygulanabilir olduğunu, yaparak yaşayarak öğrenmenin sağlandığını ve dersin kalıcılığının arttığı ifade etmiştir. Storyline yaklaşımı ile ünitenin tüm kazanımlarının öğrencilere verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma sosyal bilgiler dersinin 'Üretimden Tüketime' ünitesi ile sınırlı olup sosyal bilgiler dersinin diğer ünitelerinde de işlenebileceği, farklı sınıf düzeylerinde ve farklı derslerde uygulanabileceği, öğrencilerin zorlandığı konu ve derslerde Storyline yaklaşımının kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the Storyline approach studies carried out within the scope of the Social Studies course of 4th grade primary school students within the framework of student and teacher opinions. Qualitative research method was used in this research, which took place in a public school in the Central district of Karaman province. It was designed in line with phenomenology study, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 23 primary school 4th grade students and a classroom teacher. Student personal information form, unstructured observation, student daily evaluation form, semi-structured teacher interview form and focus group interview form were used as data collection tools in the study. The researcher played the role of a non-participant observer in this study and did not intervene in anything that would disrupt the classroom environment throughout the process. The data collection process lasted 7 weeks. The data of the research were analyzed by content analysis. Considering all the data obtained as a result of the applications of the Social Studies course taught with the Storyline approach; It was observed that the students had fun in the lesson, were happy, actively participated in the lesson and enjoyed the activities. Regarding the opinions of the students about Storyline applications, their thoughts were found on themes such as fun, beautiful, being happy, different, like and dislike, and liking the course. The classroom teacher stated that the approach was applicable, learning by doing and experiencing was achieved, and the permanence of the course increased. It was concluded that all the achievements of the unit were given to the students with the Storyline approach. This research is limited to the 'From Production to Consumption' unit of the Social Studies course, and it is suggested that it can be covered in other units of the Social Studies course, can be applied at different grade levels and in different courses, and that the Storyline approach can be used in subjects and courses that students have difficulty with.