Ataköy Baraj Gölü trofik durumunun modellenmesi
Modeling of trophic status of the Ataköy Dam Lake
- Tez No: 915850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ataköy Baraj Gölü su sıcaklığı ve seki disk derinliği değerlerine göre gölün oligotrof özellikte olması beklenirken; gölün ana su kaynağının Almus Baraj Gölü olması nedeniyle, bu gölün karakterine uygun bir trofik durum ortaya çıkmıştır. Trofik durum indeksi 28 -50 arasında değişmiş ve ortalama 41 TSI değeri bulunmuştur. Göl yüksek oligotrof ve düşük mesotrof aralığında trofik durum sergilemiştir. Ataköy Baraj Gölü su kalitesi alabalık yetiştiriciliği açısından son derece uygun olmakla birlikte; su sıcaklığının 4-12 ⁰C arasında olması, ayrıca yüzey alanının düşüklüğü nedeniyle pazar boyu yetiştiriciliği ekonomik olmayacaktır. Ancak alabalık kuluçkahanesi kurulması ve ön büyütme yapılarak; fingerling boyutundaki balıkların bitişikteki Almus Baraj Gölünde kurulu olan işletmelere satılması ekonomik bir uygulama olacak ve ekolojik açıdan bir sorun teşkil etmeyecektir.
Özet (Çeviri)
The trophic status of Ataköy Dam Lake is expected to be oligotrophic based on the water temperature and secchi disk depth values; however, due to the lake's primary water source being Almus Dam Lake, the trophic status has aligned with the characteristics of this lake. The Trophic State Index (TSI) ranged between 28 and 50, with an average value of 41, classifying the lake's trophic status between high oligotrophic and low mesotrophic. While the water quality of Ataköy Dam Lake is highly suitable for trout farming, the water temperature, which ranges from 4-12°C, along with the relatively small surface area, makes market-size production economically unfeasible. However, establishing a trout hatchery and performing early-stage growth to sell fingerlings to the nearby operations at Almus Dam Lake would be an economically viable practice and would not pose any ecological issues.