Orta düzey bilişsel bozuklukta farklı tip ketojenik diyet modellerinin bağırsak mikrobiyomu ile ilişkisi
The relationship between different ketogenic diet models and gut mcrobiota in mild cognitive impairment
- Tez No: 915849
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Orta Düzey Bilişsel Bozukluk (OBB), beyinde bozulmuş glikoz metabolizmasıyla karakterize edilen bir durumdur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ketojenik diyetin bağırsak mikrobiyota modülasyonu aracılığıyla bilişsel fonksiyon üzerine olumlu etkiler sağlayabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, OBB oluşturulan ratlarda farklı ketojenik diyet modellerinin bağırsak mikrobiyotası ve bilişsel fonksiyon ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 8 haftalık erkek Wistar albino rat (n=28) dahil edilmiş ve dört gruba ayrılmıştır. Bilişsel olarak normal Kontrol grubu (KN) ve skopolamin ile bilişsel bozukluk modeli oluşturulan Skopolamin grubu (SKOP), standart kemirgen yemi ile; diğer iki grupta ise skopolamin ile bilişsel bozukluk oluşturulmuş olup, biri Akdeniz Uyumlu Ketojenik Diyet (AUKD) ve diğeri klasik ketojenik diyet (KD) ile beslenmiştir. Her grup için diyet müdahalesi 9 hafta sürmüştür. AUKD modeli %60 yağ (%76,29'u zeytinyağı), %30 protein, %10 karbonhidrat ve resveratrol (75,8 mg/100 mg yem); KD ise %84 yağ (%47,63'si tereyağ ve %47,63'ü domuz yağı) ve %16 protein içeriğine sahiptir. Diyet müdahalesi öncesi ve sonrasında mekânsal hafıza ve öğrenme davranışını değerlendirmek için Morris Su Labirenti (MWM) ve görsel hafızayı değerlendirmek için Yeni Nesne Tanıma Testi (NORT) uygulanmıştır. Müdahale sonunda toplanan dışkı örnekleri ile bağırsak mikrobiyota kompozisyonu 16S rRNA dizileme yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mild Cognitive Impairment (MCI) is a condition characterized by impaired glucose metabolism in the brain. Recent studies suggest that the ketogenic diet may provide positive effects on cognitive function through gut microbiota modulation. The aim of this study is to investigate the relationship between different ketogenic diet models, gut microbiota, and cognitive function in rats with MCI. Eight-week-old male Wistar albino rats (n=28) were included in the study and divided into four groups. Cognitively normal Control group (CN) and Scopolamine group (SCOP) with cognitive impairment model induced by scopolamine were fed with standard rodent feed; the other two groups had cognitive impairment induced by scopolamine, with one fed Mediterranean-Compatible Ketogenic Diet (MMKD) and the other classic ketogenic diet (KD). Dietary intervention lasted 9 weeks for each group. The MMKD model contains 60% fat (76.29% olive oil), 30% protein, 10 % carbohydrate, and resveratrol (75.8 mg/100 mg feed); KD contains 84% fat (47.63% butter and 47.63% lard) and 16% protein. Morris Water Maze (MWM) was used to evaluate spatial memory and learning behavior, and Novel Object Recognition Test (NORT) was used to evaluate visual memory before and after dietary intervention. Gut microbiota composition was analyzed using 16S rRNA sequencing method with fecal samples collected at the end of the intervention.