İleri annelik yaşı ile gestasyonel süreçler ve komplikasyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi: retrospektif arşiv araştırması
Investigation of the relationship between advanced maternal age and gestational processes and complications: a retrospective archive study
  1. Tez No: 915851
  2. Yazar: ABDULBAKİ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BEYAZIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, ileri anne yaşının (≥35) gebelik ve perinatal sonuçlar üzerindeki etkilerini ileri yaşta olmayan gebeler ile retrospektif karşılaştırmak ve izlem ve yönetim gereklilikleri vurgulamaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız , 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda takip edilen ve doğum yapmış toplam 1000 gebe üzerinde gerçekleştirilmiş olup katılımcılar, 18-34 yaş arası (n=500) ve 35 yaş üzeri (n=500) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya sigara kullanmayan ve önceden kronik hastalığı olmayan gebeler dahil edilmiştir. Veriler, üniversitenin dijital hasta kayıtlarından ve doğum sonrası takip raporlarından elde edilmiştir. İstatistiksel analizler için bağımsız örneklem t-testi ve ki-kare testi kullanılarak gruplar arası farklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective The aim of this study is to retrospectively compare the effects of advanced maternal age (≥35) on pregnancy and perinatal outcomes with those in younger pregnant women, and to emphasize the monitoring and management requirements in this age group. Materials and Methods The study was conducted on a total of 1000 pregnant women who were followed up and delivered at the Department of Obstetrics and Gynecology at Çanakkale Onsekiz Mart University between January 1, 2018, and December 31, 2023. Participants were divided into two groups: those aged 18-34 (n=500) and those aged 35 and older (n=500). Pregnant women who did not smoke and had no prior chronic diseases were included in the study. Data were obtained from the university's digital patient records and postpartum follow-up reports. Independent sample t-tests and chi-square tests were used to evaluate differences between groups for statistical analyses.