Berberis crataegina DC. bitkisinin romatizma tedavisindeki etkisi üzerinde çalışmalar
Studies on the antirheumatic activity of berberis crataegina DC. roots
  1. Tez No: 91587
  2. Yazar: ESRA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
130 ÖZET Anadolu'da yaygın olarak bulunan ve ofisinal tür (Berberis vulgaris L) yerine aynı amaçlarla kullanılan B. crataegina D.C. köklerinin antienflamatuvar aktivitesi çeşitli enflamasyon modelleri ile in vivo olarak gösterilmiştir. Türkiye'de yaygın olarak bulunan türlerden bir olan B. crataegina köklerinin antienflamatuvar etkisinin araştırılması amacıyla, su, sıcak su ve etanol (metanol) ile ekstreler hazırlanmış ve bunlardan metanollü ekstre biyolojik aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama (BAYF) işlemine tabi tutulmuştur. Metanollü ekstreden elde edilen kloroform fraksiyonu etkili fraksiyon olarak belirlenmiştir. Bu fraksiyondan alüminyum oksit ve silikajel kolon kullanılarak berberin izole edilmiştir. Berberin'in antienflamatuvar aktivitesinin tespit edilmesi amacıyla çeşitli antienflamatuvar aktivite modelleri (Serotonin ödemi, Whittle yöntemi, Hint yağı ile ishal oluşumu, Topik uygulama ile serotonin ödemi, subkütan hava kesesi modeli, Adjuvant artrit modeli) uygulanmış ve berberinin analjezik, antipiretik aktivitesine de bakılmıştır. Yapılan deneylerde berberin'in kuvvetli antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik etkiye sahip olmasına karşılık etkisini prostaglandin inhibisyonuna bağlı olarak göstermesi nedeniyle ülserojen olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
157 SUMMARY The roots of Berberis crataegina DC. (Berberidaceae) which common in Anatolia and used for the same purposes instead of Berberis vulgaris L. (officinal species) is investigated for its in vivo antiinflammatory activity using various inflammation models. To investigate the antiinflammatory effects of Berberis crataegina roots, extracts are prepared either by using water, hot water or ethanol (methanol). As the further studies are conducted on methanol extract by employing bioassay-guided fractination process. The chloroform fraction obtained from methanol extract is determined as the most effective fraction. Berberine is isolated as the active principle using aluminium oxide and silica gel column chromotography techniques from this fraction. The antiinflammatory activity of berberine is further studied by using various types of in vivo antiinflammatory assay models (i.e. Carrageenan edema, Serotonin edema, Whittle Method, Castor oil-induced diarrhaea model, Adjuvant arthritis model). Moreover, the antipyretic and analgesic activity of berberine are investigated. The results revealed that berberine possesses a strong antiinflammatory, antipyretic and analgesic activity, but because of displaying its activity due to the inhibition of prostaglandin biosynthesis, induced gastric ulceration.