Effect of bifilm content on mechanical properties and fracture mechanism of A356 alloy
A356 alaşımlarında bifilm içeriğinin mekanik özelliklere ve kırılma mekaniğine etkisi
- Tez No: 915913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
A356 alaşımı başta otomotiv sektörü olmak üzere, alçak basınçlı döküm prosesi ile jant üretiminde sıkca tercih edilmektedir. Üretim girdileri sırasındaki bazı önemli unsurlar fire oranını doğrudan etkileyebilmektedir. A356 alaşımındaki bifilmler birçok kusuru doğrudan etkilemektedir. Döküm A356 alaşımlarında bifilmlerin yanı sıra gaz gözenekleri ve büzülme kusurları da görülebilir. Bifilmlerin varlığının ve yoğunluğunun tespiti ise oldukça zordur. Bu bağlamda, farklı sıvı metal kalitesi ölçüm yöntemleri mevcuttur. Bu çalışma kapsamında farklı bifilm içerikleri ve farklı sıvı metal kalite ölçüm yöntemlerinin sonuçları elde edilmeye çalışılmıştır. Bunu gerçekleştirmek için kontrollü gaz giderme ve kontrollü sıvı metal transferi süreçlerinden yararlanılmıştır. Çalışmada bu süreçler koşul 1, koşul 2 ve koşul 3 olarak adlandırılmıştır. Her koşul için gravite döküm yöntemiyle çeşitli numune kalıplarına döküm yapılmıştır. Çalışmada spektrometre analizi, bilgisayarlı tomografi analizi, çekme testi, darbe testi, bifilm indeksi incelemesi, yoğunluk indeksi incelemesi, akıcılık indeksi incelemesi, K-Mold indeksi incelemesi, optik mikroskop incelemesi, taramalı elektron mikroskobu incelemesi gerçekleştirilmiştir. Kırık yüzeylerin bifilm ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Artan bifilm içeriği ile mikroyapısal porozite yüzdesinin arttığı ve akışkanlığın azaldığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, uzamalar ve çekme mukavemeti ile doğrudan ilişkisi olan ana parametreler, makro ölçekli kusurlar olarak en büyük kusurun çapı ve K-Mold indeksi olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
356 alloy is frequently preferred in wheel production with low pressure die casting process, especially in the automotive sector. Some important factors during production inputs can directly affect the wastage rate. Bifilms in A356 alloy directly affect many defects. Apart from bifilms, gas porosities and shrinkage defects can be observed in cast A356 alloys. And the determinations of the presence and the intensity of bifilms are quite difficult. In this regard, different liquid metal quality measurement methods are available. In this study, the results of different bifilm contents and different liquid metal quality measurement methods were obtained. To achieve this, controlled degassing and controlled liquid metal transfer processes were utilized. These processes were referred to as condition 1, condition 2 and condition 3. For each condition, various sample molds were cast by gravity casting method. Spectrometer analysis, computed tomography analysis, tensile test, impact test, bifilm index examination, density index examination, fluidity index examination, K-Mold index examination, optical microscope, scanning electron microscope were performed in the study. It was observed that microstructural porosity percent increased, and fluidity decreased with increasing bifilm content. However, the main parameters that have a direct relationship with elongations and tensile strength were estimated to be the diameter of the largest defect and K-Mould index as macro-scale defects.