Dönüştürülmüş agrega ile üretilen betonlarda optimum kalsit oranının deneysel araştırılması
Experimental determination of optimum calcite ratio in concretes produced with transformed aggregate
  1. Tez No: 915923
  2. Yazar: HALİT ÖMER BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beton atıklarının geri dönüştürülmesine katkı sağlamak, beton üretimi için gerekli olan çimento yerine kalsit ikame ederek çimentoya duyulan ihtiyacı hafifletmek ve hem ekonomik hem de geri dönüşüme katkı sağlamak adına yapılan bu tez çalışmasında öncelikle aynı beton sınıfına sahip beton atıkları toplanmıştır. Daha sonrasında beton atıklarını kırıcı ve elek analizi ile belirli dane çaplarına ayırarak temizleme işlemi yapılmış olup %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 geri dönüştürülmüş agrega oranlarına sahip su/çimento oranı sabit C25/30 beton numuneleri hazırlanmıştır. Hazırlanan beton numunelerin çökme miktarları, özgül ağırlıkları, 7. Gün ve 28. Gün basınç dayanım testleri yapılmıştır. Hazırlanan yüzdesel miktarlar daha önce bu konuda yapılan çalışmalardan referans alınarak düşünülmüştür. %20 geri dönüşüm agrega oranına sahip numunelerin C25/30 Beton dayanımını sağladığı gözlemlenmiştir. Deneysel çalışmaların ikinci safhasında ise %20 geri dönüşüm agrega miktarına sahip agrega miktarları sabit tutularak çimento miktarı yerine %2, %4, %6, %8, %10, %12 ve %14 yüzdesel oranlarda kalsit ikame edilmiş ve yeni numuneler hazırlanmıştır. Bu numunelerde su/(çimento+ kalsit) oranı sabit tutulmuştur. %20 geri dönüşüm agregasına ve farklı yüzdelerde kalsit ikame olan yeni deneylerde çökme, özgül ağırlık, 7.Gün ve 28. Gün basınç dayanım testleri yapılmıştır. Testler sonucu %20 geri dönüşüm agregasına sahip ve %8 kalsit ikameli beton numuneleri C25/30 beton dayanımını sağladığı gözlemlenmiştir. Bu durum beton üretim piyasasında alternatif çözümlere, beton üretim sürecindeki maliyet tablolarına katkıda bulunacağı aynı zamanda çevreci yeni üretim modeline destek olması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, which was carried out in order to contribute to the recycling of concrete wastes, to alleviate the need for cement by substituting calcite mineral instead of the cement required for concrete production, and to contribute to both economic and recycling, concrete wastes of the same concrete class were first collected. Afterwards, the concrete waste was cleaned by separating it into certain grain diameters using crusher and sieve analysis, and C25/30 concrete samples with a fixed water/cement ratio and %5, %10, %15, %20, %25 and %30 recycled aggregate ratios were prepared. . The prepared concrete samples were tested for slump amounts, specific gravity, and compressive strength on the 7th day and 28th day. The percentage amounts prepared were considered with reference to previous studies on this subject. It has been observed that samples with %20 recycled aggregate ratio provide C25/30 concrete strength. In the second phase of the experimental studies, the amount of aggregate with %20 recycled aggregate was kept constant, and instead of the cement amount, %2, %4, %6, %8, %10, %12 and %14 percentage rates of calcite mineral were substituted and new samples were prepared. In these samples, the water/(cement + calcite) ratio was kept constant. In new experiments using %20 recycled aggregate and different percentages of calcite replacement, slump, specific gravity, Day 7 and Day 28 compressive strength tests were performed. As a result of the tests, it was observed that concrete samples with %20 recycled aggregate and 8% calcite replacement provided C25/30 concrete strength. This situation is expected to contribute to alternative solutions in the concrete production market, cost tables in the concrete production process, and also support the new environmentally friendly production model.