Effect of legal awareness of hotel employees on their job satisfaction
Otel çalışanlarının yasal farkındalıklarının iş doyumlarına etkisi
- Tez No: 915922
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de otel çalışanlarının Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu (6356), Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (5510), İş Kanunu (4857) ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (6331) kapsamındaki işçi haklarına ilişkin farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmanın diğer bir amacı da yasal farkındalık ile iş doyumu (JS) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kullanılan yöntem nicel olup, örneklem büyüklüğü rastgele seçilen 229 otel çalışanıdır. Derecelendirme ölçekli bir anket ve Kaynakların Korunması Teorisi'nden (COR) yararlanan bir çerçeve ile nicel bir yaklaşım kullanarak, çalışanın yasal farkındalık düzeyini değerlendirdik. Bulgular, yasal bilgi ile iş tatmini (JS) arasındaki bağlantıya örgütsel güvenin aracılık ettiğini ve aralarında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırmada, teorik ve pratik çıkarımlar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of awareness concerning employee rights under the Union-Collective Bargaining Law, Social Insurance and General Health Insurance Law, Labour Law, and Occupational Health and Safety Law of hotel employees in Antalya and Mersin. Also, this study's other objective is to examine the relationship between legal awareness and job satisfaction (JS). The method used is quantitative, and the sample size is 229 hotel employees who were chosen at random. Using a quantitative approach with a rating-scale questionnaire and a framework that drew on the Conservation of Resources Theory (COR), we assessed the employee' level of legal awareness. The findings demonstrate that the link between legal awareness and job satisfaction (JS) is mediated by organizational trust and that there is a positive relationship between them. In the research, theoretical and practical implications are highlighted.