Determination of engineering properties of nano silica added concretes produced with recycled concrete aggregate
- Tez No: 918976
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜRHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geniş bir alanda kullanıma hitap etmesi betonu en çok kullanılan yapı malzemelerinden biri yapmıştır. Anadolu'da uzun yıllardan beri bilinen ve kullanılan betonun kullanımı gün geçtikçe zaman içerisinde artış göstermiştir. Türkiye Hazır Beton Birliği 2022 verilerine göre ülkemiz 105 milyon m³'ü bulan üretim ile Avrupa'da lider konumundadır. Bu denli üretimin fazla olması neticesinde sektörde ortaya çıkan atıkların; üretimde tekrar kullanımı ekonomik ve çevresel fayda sağlaması açısından önem arz etmektedir. Türkiye'de beton üretim ve inşaat atıkları miktarı düşünüldüğünde geri dönüşüm agregasının çevresel ve ekonomik çerçevede büyük öneme sahip olması nedeniyle, önümüzdeki dönemlerde kullanımının yaygınlaşabileceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile en yaygın kullanılan ve en önemli yapı malzemelerinden olan betona nano boyutta kullanılan bazı maddelerin eklenmesiyle yeni özellikler kazandırılabildiği ve bu yolla daha gelişmiş özelliklerde malzemelerin üretimi gerçekleştirildiği yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Bu çalışma kapsamında da yeryüzünde oksijenden sonra bileşikleri halinde en çok bulunan elementlerden olan silisyumdan üretilen nano silis kullanımı ile atık betonların agrega olarak beton üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Nano silis katkısı ve geri dönüştürülmüş beton agrega içermeyen referans karışım, %2,5 nano silis ve geri dönüştürülmüş beton agregası içeriğine sahip üretimi yapılan beton ile %5 nano silis katkılı geri dönüştürülmüş beton agregası kullanılarak üretilen beton numuneleri küp kalıplara (15×15×15 cm) alınmış ve kür havuzunda bekletilmiştir. Üretilen bu beton numuneleri mekanik ve fiziksel testlere tabi tutulmuştur. Bu testlerin yanı sıra tane boyutu analizi, XRD, XRF,SEM ve DTA-TG gibi ileri teknolojik deneylerde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde; katkısız numunelerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin daha yüksek çıktığı fakat %2.5 ve % 5 oranında nano silis ve geri dönüştürülmüş beton agrega içeriğine sahip betonlarında 28 günlük kür sürelerinde tasarlanan C25/30 beton sınıfını sağladığı ve yapılan yüksek teknoloji analizlerinden de elde edilen veriler değerlendirildiğinde geri dönüştürülmüş agreganın beton fiziksel ve mekanik özelliklerinde olumsuz yönde ne kadar etki gösterse de kullanılan nano silis ile beton kapanma mekanizmalarının oluştuğu ve durabilite özelliklerinin iyileştiği bu tip üretim yapılan betonların özel kullanım alanlarına sahip betonlarda kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that it appeals to a wide range of uses has made concrete one of the most widely used building materials. The use of concrete, which has been known and used in Anatolia for many years, has increased over time. According to Turkey Ready Mixed Concrete Association 2022 data, our country is the leader in Europe with a production of 105 million m3. As a result of such a high level of production, the reuse of the wastes generated in the sector is important in terms of providing economic and environmental benefits. Considering the amount of concrete production and construction waste in Turkey, it has been concluded that the use of recycled aggregate may become widespread in the coming periods as a result of its great importance in the environmental and economic framework. In addition to this, it has been obtained as a result of the studies that new properties can be added to the concrete, which is one of the most widely used and most important building materials with the developing technology, by adding some nano-sized substances to the material and thus the production of materials with more advanced properties is realized. Within the scope of this study, the use of waste concrete as aggregate in concrete production with the use of nano silica produced from silicon, which is one of the most abundant elements in the earth as compounds after oxygen, was investigated. Concrete samples produced using a reference mix without nano silica admixture and recycled concrete aggregate, concrete produced with 2.5% nano silica and recycled concrete aggregate content and concrete produced using recycled concrete aggregate with %5 nano silica admixture were taken into cubic molds (15×15×15 cm) and kept in the curing pool. These concrete specimens were subjected to mechanical and physical tests. In addition to these tests, advanced technological tests such as grain size analysis, XRD, XRF, SEM, and DTA-TG were performed. As a result of this study, when the data obtained were evaluated; the physical and mechanical properties of the unadmixed samples were higher, but the concretes with %2.5 and %5 nano silica and recycled concrete aggregate content provided the designed C25/30 concrete class in 28-day curing periods, and when the data obtained from the high technology analyses were evaluated, it was concluded that although the recycled aggregate has a negative effect on the physical and mechanical properties of the concrete, the concrete closure mechanisms are formed with the nano silica used and the durability properties are improved and this type of concrete can be used in concretes with special usage areas.