Umblikal kord kaynaklı eksozomların preoperatif geciktirme (delay) yöntemi olarak ve peroperatif kullanımının sıçanlarda anjiyogenez ve dorsal deri flebi sağkalımı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of umbilical cord-derived exosomes as a preoperative delay method and their peroperative use on angiogenesis and dorsal skin flap survival in rats
- Tez No: 915943
- Danışmanlar: UZMAN ERGİN SEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş: Flep cerrahisinde karşılaşılan önemli sorunlardan biri, flep distalinde nekroz nedeniyle oluşan kayıplardır. Bu sorunu çözmek için yeni ameliyat teknikleri, cerrahi geciktirme yöntemleri ve medikal tedaviler gibi pek çok yöntem denenmiştir. Rejeneratif cerrahide eksozomlar, anjiyogenezi artırıcı ve doku iyileştirici özellikleriyle umut vadetmektedir. Amaç: Flep cerrahisinde flep sağkalımını artırmaya yönelik birçok yöntem incelenmiş olsa da literatürde insan göbek kordonu kaynaklı mezenkimal kök hücre eksozomlarının preoperatif uygulamasını ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, İGK-MKH eksozomlarının preoperatif bir hafta önce uygulanmasının flep sağkalımı ve anjiyogenez üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve flep cerrahisi literatürüne potansiyel bir çözüm önermektir. Gereç ve Yöntem: Otuz altı erkek Wistar Albino sıçan, her biri dokuz rat içeren dört gruba ayrıldı: kontrol, preoperatif eksozom, intraoperatif eksozom ve kombine eksozom. Tüm gruplarda kaudal bazlı random paternli dorsal deri flepleri planlandı. Kontrol grubunda cerrahiden 7 gün önce 1 ml PBS, preoperatif ve kombine gruplarda ise 100 µg/ml İGK-MKH eksozomu lokal olarak enjekte edildi. Deneyin 7. gününde tüm gruplara flep cerrahisi yapıldı ve intraoperatif eksozom grubu ile kombine eksozom grubuna 100 µg/ml İGK-MKH eksozom uygulandı. Cerrahi sonrası 7. günde sintigrafi işlemi gerçekleştirildi ve deney sonlandırıldı. Alınan örnekler makroskopik, histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Preoperatif ve kombine eksozom gruplarında flep sağkalım oranı, antiinflamasyon, kollajen depozizasyonu, reepitelizasyon, anjiyogenez ve nekroz skorlamalarında diğer gruplara istatistiksel olarak anlamlı üstünlük sağlanmıştır (p0,05). Sonuç: İGK-MKH kaynaklı eksozomların biyolojik geciktirme yöntemi olarak etkili olduğu ve kombine uygulamalardaki etkinin büyük ölçüde preoperatif kullanımdan kaynaklandığı görülmüştür. Bu bulgular, biyolojik geciktirme yöntemlerinin geliştirilmesi ve klinik kullanıma uyarlanması için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the major challenges in flap surgery is tissue loss caused by necrosis at the distal end of the flap. Various methods, including novel surgical techniques, surgical delay procedures and medical treatments have been attempted to address this issue. In regenerative surgery, exosomes show great promise due to their angiogenic and tissue-repairing properties. Aim: Although numerous methods have been investigated to enhance flap survival, there is no study in the literature focusing on the preoperative application of human umbilical cord-derived mesenchymal stem cell (hUC-MSC) exosomes. This study aims to evaluate the effects of preoperatively applied hUC-MSC exosomes as a biological delay method on flap survival and angiogenesis, offering a potential solution to flap surgery challenges. Materials and Methods: Thirty-six male Wistar Albino rats were divided into four groups, each consisting of nine rats: control, preoperative exosome, intraoperative exosome, and combined exosome groups. Caudally based random-pattern dorsal skin flaps were planned for all groups. The control group received 1 ml PBS 7 days before surgery, while the preoperative and combined groups received 100 µg/ml hUC-MSC exosomes locally. On day 7, all groups underwent flap surgery, and 100 µg/ml exosomes were applied to the intraoperative and combined groups. On postoperative day 7, scintigraphy was performed, and the experiment was concluded. Tissue samples were evaluated macroscopically, histopathologically, and immunohistochemically. Results: Preoperative and combined exosome groups demonstrated statistically significant superiority in flap survival, anti-inflammation, collagen deposition, reepithelialization, angiogenesis, and necrosis scores compared to other groups (p0.05). Conclusion: Preoperative application of hUC-MSC exosomes as a biological delay method effectively improved flap survival, with the primary effect in combined applications attributed to preoperative use. These findings provide a foundation for advancing biological delay methods and adapting them to clinical practice.