İngiliz dili öğretimi bağlamında ters yüz edilmiş öğrenme: Sistematik bir derleme
Flipped learning in the context of english language teaching: A Systematic review
- Tez No: 915944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EDA ERCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ters Yüz Edilmiş Öğrenme, kısaca isminden de anlaşılabileceği üzere alışılagelmiş öğrenme yöntemlerinde yer alan süreçlerin yerlerinin değiştirilmesidir. Geleneksel öğretim yöntemlerinden farklı olarak, öğrencinin merkezde olduğu bu yöntemde öğrenme sınıf dışında, öğretmen tarafından sağlanan materyaller ile sağlanırken; öğrencilerin ve eğiticinin yüz yüze geçirdiği sürede istenen kazanımın elde edilmesi amacıyla öğrenmeyi pekiştirici, kalıcı hale getirici aktiviteler gerçekleştirilir. Ayrıca yüz yüze geçirilen süre, öğrencinin öğrenme süreçleri ile ilgili bir eksikliği var ise bu eksikliklerin giderilmesi için de değerlendirilebilir. Ters Yüz Edilmiş Öğrenme, aktif öğrenme ortamı, sınıf süresinde etkinliklere verilen daha yüksek önem, öğrenci merkezli yaklaşım, teknolojinin eğitime verimli bir şekilde entegre edilmesi, öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerinde daha fazla sorumluluk almaları, öğretmen ve öğrenci arasında daha etkili iletişim, iş birlikçi öğrenme fırsatları gibi sunduğu imkanlar nedeniyle, geleneksel öğrenme yöntemlerinden ayrılmakta ve öğrenciler için avantajlar sağlamaktadır. Mevcut yüksek lisans tezinde, Ters Yüz Edilmiş Öğrenme ile ilgili yapılan araştırmaları kapsayacak şekilde, on yıllık bir süreyi kapsayan, 2014-2023 yılları arasında gerçekleştirilmiş, belirlenen veritabanlarında yer alan, dahil etme kriterlerine uygun toplamda 116 doktora tezi, yüksek lisans tezi ve makale incelenmiştir. Dahil edilen çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu çalışmaların İngiliz Dili Eğitimi noktasındaki bağlamları, yayın türleri, yılları, araştırma yöntemleri, araştırma desenleri, örneklem aralıkları, örneklem yöntemleri, uygulama süreleri, veri toplama araçları, veri analiz teknikleri, veri analiz yöntemleri/araçları bağlamında frekans tabloları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak çıkarımlar yapılmıştır. Bulgulara göre incelenen çalışmaların %84.4'ü (f=98) Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) bağlamında gerçekleştirilmiştir. 2017 yılı sonrası Ters Yüz Edilmiş Öğrenme üzerine yürütülen çalışmaların sayısında, 2014-2016 yılları arasına kıyasla bir yükseliş görülmektedir. Yürütülen çalışmaların %50 oranında (f=58) karma yöntem kullanılarak gerçekleştirildiği tespit edilirken, %27.5 (f=32) ile en çok tercih edilen araştırma deseni, yarı deneysel olarak tespit edilmiştir. %56 oranı ile 65 çalışmanın 11-50 arası örneklem aralığı kullandığı görülürken, incelenen çalışmalarda örneklem yöntemine ulaşılanlar içerisinde %16.3 (f=19) ile en çok tercih edilen yöntem kolay örnekleme olarak öne çıkmaktadır. İncelenen çalışmalar arasında uygulama süresi en çok %46.5 (f=54) ile 61 gün ve üzeri, en çok kullanılan veri toplama aracı %24.3 (f=72) ile anket, en çok faydalanılan veri analiz yöntemi %52.5 (f=61) ile karma yöntem olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flipped Learning, as the name suggests, is the inverting of the processes involved in conventional learning methods. Unlike traditional teaching methods, in this method where the students are at the center, learning takes place outside the classroom with materials provided by the teacher, while during face-to-face time between students and the teacher, activities are carried out to reinforce and make learning permanent so as to achieve the desired outcomes. Additionally, face-to-face time can also be utilized to address any deficiencies in the student's learning processes. Flipped Learning differs from the traditional learning methods and provides advantages for students due to the opportunities it offers, such as an active learning environment, greater emphasis on activities during class time, a student-centered approach, efficient integration of technology into education, increased student responsibility in their own learning processes, more effective communication between teachers and students, and collaborative learning opportunities. In the current master's thesis, a total of 116 doctoral dissertations, master's theses, and articles in the identified databases, focusing on Flipped Learning covering a period of ten years, published between 2014 and 2023, were examined. The included studies were examined in detail and frequency tables were created on their contexts in English Language Teaching, publication types, years, research methods, research designs, sample ranges, sampling methods, implementation durations, data collection tools, data analysis techniques, and data analysis methods/tools. Inferences were made based on the obtained findings. According to the findings, 84.4% (f=98) of the studies analyzed were conducted in the context of English as a Foreign Language (EFL). After 2017, there is an increase in the number of studies conducted on Flipped Learning in comparison with the studies conducted between 2014 and 2016. While it was determined that 50% (f=58) of the studies were carried out using mixed methods, the most preferred research design was determined as quasi-experimental with 27.5% (f=32). While it was seen that 65 studies with a rate of 56% used a sample range of 11-50, the most preferred method with 16.3% (f=19) among those in which the sampling method was reached in the analyzed studies, stands out convenience sampling. Among the studies examined, the most common implementation duration was 61 days or more with 46.5% (f=54), the most frequently used data collection tool was surveys with 24.3% (f=72), and the most utilized data analysis method was mixed method, at 52.5% (f=61).