Gösterişçi tüketim ve sosyal görünüş kaygısı: Instagram kadınları ve kadın kullanıcıları üzerine bir araştırma
Conspicuous consumption and social appearance anxiety: A Study on Instagram women and women users
  1. Tez No: 915949
  2. Yazar: MEHMET KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZLEM ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sosyal medya, bireylerin hayatında vazgeçilmez bir noktada yer almakta, Instagram, TikTok ve YouTube gibi sosyal medya platformları ise kişilerin yaşam tarzını paylaştığı, tüketim tercihlerine yön verdiği mecralar olarak göze çarpmaktadır. Bu platformlarda içerikler üreterek ün kazanan, yeni nesil adıyla“fenomenler”geniş kitlelere ulaşarak bireylerin tüketim ve beden algısı üzerinde değişikliğe teşvik etmektedirler. Gösterişçi tüketim, sadece bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için değil, aynı zamanda statü ve prestij simgesi olarak tüketim gerçekleştirilmesi ifade ederken, sosyal görünüş kaygısı, kişilerin fiziksel görüntülerinin sosyal çevreleri tarafından nasıl algılandığını duyduğu endişeyi tanımlamaktadır. Araştırmada, 18-25 yaş aralığındaki kadın Instagram kullanıcılarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, Instagram uygulamasında öne çıkan üç kadın etkileyenin profilleri göstergebilimsel analiz yöntemi kullanılarak estetik unsur ve marka vurgularının kişilerin tüketim motivasyonları ve sosyal görünüş kaygıları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma, sosyal medya fenomenlerinin bireyler üzerinde psikolojik, sosyal ve ekonomik etkiler yarattığını ortaya koyarak, daha etik içerikler oluşturulması ve bireylerin sosyal medya içeriklerini daha bilinçli bir şekilde kullanması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, gelecekteki araştırmalara ışık tutarak sosyal medyanın kişiler üzerindeki etkilerini daha iyi irdelenmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Social media takes place at an indispensable point in the life of individuals, and social media platforms such as Instagram, TikTok and YouTube stand out as the channels through which people share their lifestyle and direct their consumption preferences. Having gained fame by producing content on these platforms,“phenomena”under the name of the new generation reach a wide audience and encourage individuals to change their consumption and body perception. Ostentatious consumption refers to the realization of consumption not only to meet the needs of individuals, but also as a symbol of status and prestige, while social appearance anxiety describes the concern that people feel about how their physical images are perceived by their social environment. In the research, semi-structured interviews were conducted with female Instagram users between the ages of 18-25, profiles of three prominent female influencers in the Instagram application were analyzed using the semiotic analysis method to analyze the effects of aesthetic elements and brand accents on people's consumption motivations and social appearance concerns. The research shows that social media phenomena have psychological, social and economic effects on individuals and emphasizes that more ethical content should be created and individuals should use social media content in a more conscious way. This study aims to better examine the effects of social media on people by shedding light on future research.