Üniversite ingilizce hazırlık programı öğrencilerinin yabancı dil olarak ingilizce öğreniminde chatbotlara yönelik tutumları
The Attitudes of university english preparatory program students towards chatbots in learning english as a foreign language
- Tez No: 915950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA DURAK ÜĞÜTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda dil öğreniminde teknolojinin rolü giderek artmakta ve özellikle yapay zekâ tabanlı araçlar, eğitim süreçlerine entegre edilmektedir. Bu araçlar arasında yer alan chatbotlar, dil öğrenicilerine pratik yapma, anında geri bildirim alma ve bireyselleştirilmiş öğrenme deneyimi sunma açısından önemli bir destek sunmaktadır. Dil eğitimi bağlamında chatbotların sağladığı bu avantajlar, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını artırma ve dil becerilerini geliştirme potansiyeline sahiptir. Ancak, öğrencilerin bu teknolojilere yönelik algı ve tutumları üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır ve daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu çalışma, İngilizce hazırlık programı öğrencilerinin İngilizce öğreniminde chatbot kullanımına yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, 2024/2025 Güz döneminde, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören İngilizce hazırlık öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 27 maddelik Likert tipi“İngilizce Dil Öğreniminde Chatbot Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek;“Dil Öğrenme Motivasyonu ve Dil Becerilerinin Gelişimi”,“Veri Gizliliği ve Güvenlik Algısı”,“Özgüven, Destek ve Dil Öğrenme Kolaylığı”,“Kişiselleştirme ve Uyarlanabilirlik”olmak üzere dört temel boyut altında düzenlenmiştir. Bu boyutlar, chatbotların dil öğreniminde çeşitli yönlerini ele almakta ve öğrencilerin deneyimlerini çok boyutlu bir şekilde değerlendirmeye olanak tanımaktadır. Araştırma kapsamında Google Forms üzerinden çevrimiçi olarak uygulanan anket, düzenli olarak okula devam eden 155 öğrenci tarafından doldurulmuş; elde edilen veriler nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin chatbot kullanımına genel olarak olumlu bir tutum sergilediğini; chatbotların motivasyonu artırma, öğrenme süreçlerini kolaylaştırma ve dil becerilerinin gelişimine katkı sağlama potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, yaş ve dil seviyesine göre yapılan analizlerde cinsiyetin tutumlar üzerinde bazı farklılıklar yarattığı görülse de, yaş ve dil seviyesinin etkili olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, alt boyutlar arasında özellikle dil öğrenme motivasyonu, özgüven ve kişiselleştirme arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışma, İngilizce hazırlık programı öğrencilerinin teknoloji ve yapay zekâ tabanlı araçları dil öğreniminde kullanma konusundaki eğilimlerine ışık tutarak, bu alandaki eksikliği gidermeyi ve literatüre önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, elde edilen bulguların hem eğitim teknolojileri alanında gelecekte yapılacak çalışmalara hem de eğitimcilere yol gösterecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the role of technology in language learning has been increasingly significant, with artificial intelligence-based tools being integrated into educational processes. Among these tools, chatbots provide substantial support for language learners by offering opportunities for practice, instant feedback, and personalized learning experiences. The advantages of chatbots in the context of language education have the potential to enhance students' learning motivation and improve their language skills. However, studies on students' perceptions and attitudes toward these technologies are limited, highlighting the need for further research. This study aims to examine the attitudes of English preparatory program students toward the use of chatbots in learning English. The research was conducted during the 2024/2025 Fall semester with English preparatory students studying at a private university in Turkey. As the data collection tool, a 27-item Likert-type scale titled“Attitude Scale Towards Chatbot Usage in English Language Learning,”developed by the researcher, was utilized. The scale is structured under four main dimensions:“Language Learning Motivation and Language Skills Development,”“Data Privacy and Security Perception,”“Confidence, Support, and Ease of Language Learning,”and“Personalization and Adaptability.”These dimensions address various aspects of chatbots in language learning and allow for a multidimensional evaluation of students' experiences. The survey, administered online via Google Forms, was completed by 155 students who regularly attend school, and the collected data were analyzed using quantitative methods. The findings revealed that students generally exhibited a positive attitude toward chatbot usage, recognizing its potential to enhance motivation, facilitate learning processes, and contribute to the development of language skills. Analyses conducted based on gender, age, and language proficiency level indicated that gender led to some differences in attitudes, whereas age and proficiency level did not have a significant effect. Additionally, significant relationships were identified among the subdimensions, particularly between language learning motivation, confidence, and personalization. This study aims to shed light on the tendencies of English preparatory program students to use technology and AI-based tools in language learning, addressing a gap in the field and contributing significantly to the literature. Furthermore, the findings are expected to guide future studies in educational technologies and serve as a resource for educators.