Demand side management in power distribution systems algorithmic development for peak demand shaving
Elektrik dağıtım sistemlerinde talep yönetimi maximum talebi azaltma için algoritmik geliştirme
  1. Tez No: 915955
  2. Yazar: ALİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAYMAN DEHGHANİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The George Washington University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aşırı yüklenme, elektrik ağındaki en önemli zorluklardan biridir. Bu durum aşınmaya ve bazen enerji kıtlığına neden olurdu. Geçmişte, bu sorun genellikle elektrik tedarikçileri tarafından çözülürdü. Ancak son on yılda, araştırmacılar“akıllı şebeke”kapsamında yeni teknolojik gelişmeler üzerinde çalışıyorlar. Bu bağlamda, tüketicilere daha önce sahip olmadıkları daha etkin bir rol sunulmakta ve yüklerini ve elektrik tüketimlerini yönetebilmek fırsatı verilmekte. Bu fırsata“talep tarafı yönetimi”denir. Bu sistem, konutlar veya ticari binalar için uygundur. Talep yönetimi ile sistemler daha akıllı hale gelir ve hem tedarikçi hem de tüketici tarafı aktif rol oynar. Talep tarafı yöneticisi, zaman yöneticisi gibi çalışır, tüm yükleri kontrol eder ve farklı zaman dilimlerinde hangi yükün aktif olacağına karar verir. Bu tez, konut içinde bir talep tarafı yönetimi kontrol algoritması geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu, talepte daha yüksek esneklik ve yenilenebilir teknolojilerin yerel olarak daha iyi entegrasyonunu amaçlamaktadır. Gerçek dünya senaryolarına uygulanabilir bir algoritma oluşturabilmek için bir evdeki cihazların fiziksel modelleri geliştirilmiş ve müşteri konforu ile yerel sınırlar dikkate alınmış birkaç farklı senaryo incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Overloading is one of the most significant challenges in the electric network. It causes abrasion and sometimes energy shortages. In the past, this problem used to be solved by suppliers of electricity. Over the last decade, researchers have been working on new technological advancements within the realm of“smart grid”, where electricity customers and consumers are offered a more active role than they used to have earlier, and they are able to manage their loads and electricity consumptions. This opportunity is called demand side management (DSM). This system is suitable for residential houses or commercial buildings. With demand-side management, systems become more intelligent, and both supplier and consumer sides become active. Demand-side manager works as a time manager, where it controls all loads and decides which load to be active in different time periods. This thesis is focused on development of a demand-side management control algorithm in a residential house, aiming at the creation of higher flexibility in demand and a better integration of the renewable technologies locally. To make a decent algorithm applicable to real world scenarios, physical models of appliances within a house are developed and several different scenarios are investigated, where customer comfort and local limits are taken into consideration.