İn vitro sığır embriyo üretiminde kurkumin ve timokinon etkinliği
Role of curcumin and thymoquinone on in vitro bovine embryo production
- Tez No: 915956
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN BANU ÖZDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünyada sığır in vitro kültür ve embriyo transferi çalışmaları hızla devam etmektedir. Antioksidan maddelerin hücre koruyucu, DNA fragmentasyonunu inhibe edici etkileri saptanmasına rağmen embriyo üretimindeki bu pozitif etkileri halen araştırma aşamasındadır. Kurkumin ve timokinonun reaktif oksijen türlerinin negatif etkisini azaltıcı, hücre yenileyici, DNA fragmentasyonunu inhibe edici, apoptozu baskılayıcı, antiproliferatif, antikarsinojenik, antiinflamatuar etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu doktora tez projesinde kurkumin ve timokinonun in vitro sığır embriyo üretimine olan etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada oositler mezbahadan toplanan ovaryumlardan kazanılmıştır. İn vitro olgunlaşma için oositler 5 ve 10 µM kurkumin ile 10 ve 20 µM timokinon içeren veya içermeyen in vitro maturasyon (IVM-TCM199) medyumunda olgunlaştırılmıştır. İn vitro fertilizasyon (IVF-TALP) medyumunda döllenen ve zigot olduğu düşünülen embriyolar SOF ve CR1aa medyumuna aktarılarak embriyo gelişimleri kaydedilmiştir. Blastosist aşamasına kadar ulaşan embriyolar dondurulmuş ve eritme sonrası canlılıkları kontrol edilmiştir. Olgunlaşma analizleri için ayrılan oositler hücre içi oksidasyon, kaspaz-3 ve konneksin 43 analizleri ile değerlendirilmiştir. Tüm deneysel çalışmaların sonunda SOF ve CR1 medyumlarında gruplar arasında toplam embriyo oranlarında fark saptanmazken, CR1 medyumunda yarıklanma oranı T10 grubunun lehine olmak üzere istatistiki olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bovine in vitro culture and embryo transfer research continues rapidly in the world. Although antioxidant substances have been found to protect cells and inhibit DNA fragmentation, their positive effects on embryo production are still under investigation. Curcumin and thymoquinone are known to have antiproliferative, anticarcinogenic, anti-inflammatory, cell regenerative, DNA fragmentation inhibitory, apoptosis suppressive, antiproliferative, anticarcinogenic and anti-inflammatory effects. In this doctoral thesis project, it was aimed to determine the effects of curcumin and thymoquinone on bovine embryo production in vitro. In the study, oocytes were obtained from ovaries collected from slaughterhouse. For in vitro maturation, oocytes were matured in in vitro maturation (IVM-TCM199) medium with or without 5 and 10 µM curcumin and 10 and 20 µM thymoquinone. Embryos fertilized in in vitro fertilization (IVF-TALP) medium and presumed to be zygotes were transferred to SOF and CR1aa medium and embryo development was recorded. Embryos that reached the blastocyst stage were frozen and their viability was checked after thawing. Oocytes separated for maturation assays were evaluated for intracellular oxidation, caspase-3 and connexin 43 assays. At the end of all experimental studies, there was no difference in total embryo ratios between the groups in SOF and CR1 media, while cleavage rate in CR1 media was found to be statistically significant in favor of the T10 group.