Isothermal dna amplification via RPA on digitalassay
Dijital testte RPA aracılığıyla izotermal DNA amplifikasyonu
- Tez No: 915964
- Danışmanlar: PROF. DR. HYWEL MORGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, farklı imalat (lazer kesim ve 3D baskı), malzemeler (poli(dimetilsiloksan) PDMS), poli(metil metakrilat) (PMMA) ve cam) kullanılarak izotermal rekombinaz polimeraz amplifikasyonu için damlacık bazlı dijital analizler, yapıştırma (solvent, yapışkan bant, plazma) teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Başlangıçta üretim parametreleri optimize edildi ve üç test çipi üretildi. Daha sonra bu talaşlar çeşitli parametrelere (örneğin imalat süresi, yüzey pürüzlülüğü ve bağlanma mukavemeti) dayalı olarak karşılaştırıldı.Bundan sonra, bir parça cam, PMMA ve yapışkan bant ile bir CO2 lazer kesici kullanılarak iki dijital tahlil (paralel ve odacık) üretildi. Her iki tahlil de yaklaşık olarak üretildi. 5 dakika sürdü ve 2.000'den fazla eşit boyutlu damlacık üretildi.Paralel tahlil, 1 Hz üretim frekansında 89.6 mm2'lik kanallarda toplanan 3 nL damlacık üretirken oda tahlili, 78 mm2'lik bir odada toplanan 30 Hz'de 2 nL damlacık üretti. Son olarak analizlerin performansı, üretim süresi, damlacık oluşum sıklığı, damlacık hacmi ve verim gibi çeşitli perspektiflerden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this research, droplet-based digital assays were studied for isothermal recombinase polymerase amplification using different fabrication (laser cutting and 3D-printing), materials (poly(dimethylsiloxane)(PDMS), poly(methyl methacrylate) (PMMA) and glass) and bonding (solvent, adhesive tape, plasma) techniques. Initially, fabrication parameters were optimised and three test chips were fabricated. Then, these chips were compared based on several parameters (e.g., fabrication time, surface roughness, and bonding strength). After that, two digital assays (parallel and chamber) were fabricated using a CO2 laser cutter with a piece of glass, PMMA and adhesive tape. Both assays were fabricated in approx. 5 min and generated more than 2.000 equal-sized droplets. The parallel assay generated 3 nL droplets, collected in 8 9.6 mm2 channels at a 1 Hz generation frequency, while the chamber assay generated 2 nL droplets at 30 Hz, collected in a 78 mm2 chamber. Finally, the performance of the assays was evaluated from several perspectives such as fabrication time, droplet generation frequency, volume of droplets and throughput.