Skuamöz hücreli akciğer kanserinde 3a-asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asitin anti-kanser etkisinin araştırılması
Investigation of anti-cancer effect of 3α-acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid in squamous cell lung cancer
  1. Tez No: 915974
  2. Yazar: SEÇİL TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN DEMİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Skuamöz hücreli akciğer kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanserinin histolojik alt tipidir ve yüksek mutasyon frekansı ile tedavi seçeneklerinin sınırlı olması sebebiyle en çok ölüme sebebiyet veren kanser tiplerinden biridir. Bu nedenle daha efektif, aynı zamanda sağlıklı hücreler için daha az sitotoksik antineoplastik ajanlar ortaya koymak amacıyla yapılan çalışmalar önem arz etmektedir. 3a-Asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asit molekülü bir oleanolik asit türevidir. Bazı oleanolik asit türevleri, güncel olarak çalışılan ve faz çalışmaları yapılan aday ilaçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, kanser hücrelerinde etkileri bilinmeyen ve literatürde sınırlı bilgisi bulunan 3a-Asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asitin, antikanser etki gösterebileceğini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamızda, 3a-Asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asitin sitotoksik, apoptotik, migrasyona ve ankoraj bağımsız koloni oluşturmaya etkileri, skuamöz hücreli akciğer kanseri hücre hatları SK-MES-1 ve H520 ile sağlıklı bir akciğer bronşiyal epitel hücre hattı BEAS-2B üzerinde hücre kültürü deneyleri kullanılarak araştırıldı. 3a-Asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asit uygulamasının hücrelerde etki ettiği moleküler mekanizmalar, RNA sekansı ve biyoinformatik analizlerle, RT-PCR ve Western Blot yöntemleriyle araştırıldı. 3a-Asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asit uygulamasının skuamöz hücreli akciğer kanseri hücre hatlarında, hücre proliferasyonunu, migrasyonunu ve ankoraj bağımsız koloni oluşumunu baskıladığını gösterdik. Bununla birlikte endoplazmik retikulum stresi yolağını aktifleştirerek apoptozu tetiklediğini ortaya koyduk. Bulgularımız, literatürde sınırlı bilgisi bulanan 3a-Asetoksi-25-hidroksi-olean-12-en-28-oik asitle ilgili önemli katkılar sunmuştur. Sonuç olarak, molekülün skuamöz hücreli akciğer kanserine karşı geliştirilmeye açık, potansiyel bir antineoplastik ajan olabileceği ve moleküler etkilerinin gelecekte yapılacak çalışmalarla daha ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Squamous cell lung carcinoma is a histological subtype of non-small cell lung cancer and is one of the leading causes of cancer-related mortality due to its high mutation frequency and limited treatment options. Therefore, studies aiming to develop more effective antineoplastic agents with reduced cytotoxicity for healthy cells are of great importance. 3a-Acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid is a derivative of oleanolic acid. Some derivatives of oleanolic acid are currently under investigation and have been included in clinical trials as potential drug candidates. In this study, we aimed to demonstrate that 3a-Acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid, which has unknown effects on cancer cells and limited information in the literature, may have anticancer effects. In our study, the cytotoxic, apoptotic, migratory, and anchorage-independent colony-forming effects of 3a-Acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid were investigated using cell culture experiments on squamous cell lung cancer cell lines; SK-MES-1, H520 and a healthy lung bronchial epithelial cell line BEAS-2B. The molecular mechanisms of 3a-Acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid treatment in cells were investigated by RNA sequence and bioinformatic analyses, RT-PCR and Western Blot methods. Our findings demonstrated that 3a-Acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid suppressed cell proliferation, migration, and anchorage-independent colony formation in squamous cell lung cancer cell lines. Additionally, it activated the endoplasmic reticulum stress pathway, thereby inducing apoptosis. Our findings provided important contributions to the limited knowledge of 3a-Acetoxy-25-hydroxy-olean-12-en-28-oic acid in the literature. In conclusion, the molecule may be a potential antineoplastic agent open to development against squamous cell lung cancer and its molecular effects should be investigated in more detail in future studies.