'Short Version of the Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QoL-12)' Ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish Version of 'Short Version of the Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QoL-12)'
  1. Tez No: 915973
  2. Yazar: RUMEYSA UYDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Short Version of the Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QoL-12) ölçeğinin Türkçeye çevrilmesi ve inme hastalarında psikometrik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 62 inme hastası (24 kadın, 38 erkek) dahil edildi. Ölçek, çeviri prosedürlerine uygun olarak Türkçeye çevrildi. 8 inme hastası ve 10 sağlık personeli tarafından anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik bilgileri değerlendirme formuna kaydedildi. Güvenirlik analizi için iç tutarlılık Cronbach α katsayısı ve madde toplam korelasyonu ile hesaplandı. Tekrar-test güvenirliği için ölçek 1 hafta sonra tekrarlandı (n=40) ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile analiz edildi. Yapı geçerliği analizleri için Barthel İndeksi (BI), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Kısa Form 36 (SF-36) ölçeği uygulandı. Kaiser-Meyer Olkin (KMO) testi ve Bartlett testiyle veri setinin faktör analizi açısından uygunluğu değerlendirildi. KMO katsayısının 0.705 ve Bartlett test sonucunun anlamlı bulunması, ölçeğin faktör analizine uygun olduğunu gösterdi. Bulgulara göre, ölçek dört ana faktörde toplanarak toplam varyansın %68.01'ini açıkladı. SS-QoL-12'nin Cronbach α değeri = 0.765 bulundu. Madde toplam korelasyonları r=0.103- r=0.658 arasında bulundu. ICC değeri toplam puanda r= 0.897 bulundu. Ölçek ile BI arasında güçlü bir pozitif korelasyon (r=0.704, p.05), depresyon düzeylerinin işlevsel kapasite üzerindeki etkisinin sınırlı olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to translate the“Short Version of the Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QoL-12)”into Turkish and examine its psychometric properties in stroke patients. The study included 62 stroke patients (24 female, 38 male). The questionnaire was translated into Turkish in accordance with the translation procedures. Comprehensibility was tested by 8 stroke patients and 10 healthcare professionals in a pilot study. Sociodemographic and clinical information of the patients were recorded in the evaluation form. Internal consistency for reliability analysis was calculated with Cronbach's α coefficient and item-total correlation. For retest reliability, the questionnaire was repeated 1 week later (n=40) and analyzed with intraclass correlation coefficient (ICC). Barthel Index (BI), Beck Depression Inventory (BDI) ve Short Form-36 (SF-36) ölçeği were applied for construct validity analyses. The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test and Bartlett's test were also applied to assess the suitability of the dataset for factor analysis, with a KMO coefficient of 0.705 and a significant Bartlett's test result, indicating the data's suitability for factor analysis. According to the findings, the IOYK-12 was grouped into four main factors, explaining 68.01% of the total variance. Cronbach's α value of SS-QoL-12 was found =0.765. Item-total correlations were found between r = 0.103 and r = 0.658. The ICC value in the total score was found r = 0.897. A strong positive correlation was found between the SS-QoL-12 and the BI (r=0.704, p.05), suggested that the impact of depression levels on functional capacity may be limited.