Katyonik steroid antibiyotiklerin tek başına ve kombinasyon halinde acinetobacter baumannii suşlarına karşı oluşturduğu in vitro etkilerin araştırılması
In vitro activities of cationic steroid antibiotics, alone or in a combination, against Acinetobacter baumannii
- Tez No: 915993
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA BOZKURT GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnci G. Katyonik steroid antibiyotiklerin tek başına ve kombinasyon halinde Acinetobacter baumannii suşlarına karşı oluşturduğu in vitro etkilerin araştırılması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Mikrobiyoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2016. Acinetobacter baumannii Gram negatif, kokobasil şeklinde, aerop ve fırsatçı patojen olan önemli bir bakteridir. Bu bakteri, Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından önemli dirençli suşlar arasında sayıldığından, yeni tedavi yaklaşımları ve yeni antimikrobiyal ajanların kullanımını gerektiren bir hastane enfeksiyonu etkeni olarak vurgulanmıştır. Bu ajanların arasında etkili gruplardan biri de antimikrobik etkili katyonik peptidlerdir (AMP). AMP'leri taklit etmek üzere tasarlanan cerageninler (Cationic Steroid Antibiotics-CSA-katyonik steroid antibiyotikler) membrana etkili katyonik steroid antibiyotiklerdir. CSA'lar AMP'lerden farklı olarak peptit yapısında olmayan, tuza duyarlı olmayan, büyük ölçeklerde hazırlanabilen ve saflaştırılmaları nispeten daha kolay olan moleküllerdir. CSA'lar Gram pozitif bakterilere, Gram negatif bakterilere, mantarlar ve virüslerin de içinde olduğu çeşitli mikroorganizmalara etkilidir. Çalışmamızda, çeşitli klinik örneklerden izole edilen 25 adet A. baumannii suşuna karşı CSA-8, CSA-13, CSA-44, CSA-131, CSA-138 ve kolistinin tek başına ve kombinasyon halinde in vitro etkileri araştırılmıştır. MİK ve MBK değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile, kombinasyon halinde etkiler ise checkerboard ve zamana bağlı öldürme yöntemleri ile belirlenmiştir. MİK50 (µg/ml) değerleri, CSA-8, CSA-13, CSA-44, CSA-131, CSA-138 ve kolistin için sırasıyla 32, 4, 8, 2, 4 ve 0.5'dir. MBK değerleri, MİK değerlerine eşit yada iki katı olarak saptanmıştır. Checkerboard deneyleri sonucunda, en fazla sinerjistik etki CSA-13+kolistin kombinasyonunda görülmüştür. Zaman-ölüm deneylerine göre CSA-13 bakterisidal etki göstermektedir. CSA-13+kolistin kombinasyonlarında sadece 2xMİK'de değil aynı zamanda 0.5xMİK'de de sinerjistik etki gözlenmiştir. Ayrıca, CSA-131 ile CSA-13 kombinasyon halinde kullanıldığında, 0.5xMİK'de sinerjist etki saptanmıştır. Antagonist etki gözlenmemiştir. Sonuç olarak CSA'ların, özellikle CSA-13 ve CSA-131, tek başına yada kombinasyon halinde kullanımlarının A. baumannii enfeksiyonlarının tedavisinde iyi birer aday olacağı düşüncesindeyiz. Ancak, CSA'ların stabilite özellikleri, etkinlikleri ve farmakokinetik özelliklerindeki eksiklikler, gelecekte bu konuda daha fazla araştırma yapılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Inci G. In vitro activities of cationic steroid antibiotics, alone or in a combination, against Acinetobacter baumannii. Istanbul University, Institute of Health Science, Pharmaceutical Microbiology Department, Master thesis. Istanbul. 2016. Acinetobacter baumannii is a Gram negative, coccobacillus, aerobic and an important opportunistic pathogen. This bacteria is one of the pathogens that have been highlighted by the Infectious Diseases Society of America as nosocomial organisms requiring new therapeutical approaches and antimicrobials because of the resistance strains. Among these, antimicrobial peptides (AMPs) are one of the most effective agents. Ceragenins those have been developed as mimics of AMPs are membran-active cationic steroid antibiotics (CSAs). CSAs are not peptide based, they are not salt sensitive, and they are relatively simple to prepare and purify, unlike AMPs. CSAs are highly active against Gram positive bacteria, Gram negative bacteria, fungi and viruses as various microorganisms. The in vitro activities of CSA-8, CSA-13, CSA-44, CSA-131, CSA-138 and colistin either alone or in combination, were investigated against 25 A. baumannii strains isolated from various clinical specimens. MICs and MBCs were determined by microbroth dilution technique. Combinations were assessed by using checkerboard technique and time kill assays. The MIC50 values (µg/ml) of CSA-8, CSA-13, CSA-44, CSA-131, CSA-138 and colistin were 32, 4, 8, 2, 4 and 0.5, respectively. The MBCs were equal to or twice greater than those of the MICs. In checkerboard assays, synergistic interactions were mostly seen with CSA-13+colistin. The results of time-kill curve analysis showed that CSA-13 has showed bactericidal effect. Not only, 2xMIC combinations of colistin and CSA-13 are synergistic, but also 0.5xMIC combinations are synergistic. Also, if CSA-131 was added to CSA-13 in 0.5xMIC, synergistic effect was also seen. No antagonism was observed. Consequently, CSAs, especially CSA-13 and CSA-131, appear to be good candidates alone or in combination in the treatment of A. baumannii infections. But, future studies should be performed to correlate the safety, efficacy and pharmacokinetic parameters of these molecules.