Süreç iyileştirmede değer akış haritalama ve narenciye paketleme tesisinde uygulama
Value stream mapping in process improvement and application in citrus packing facility
  1. Tez No: 916011
  2. Yazar: EVRİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rekabetin yoğun olduğu günümüzde, işletmeler rekabet avantajlarını sürdürebilmek, daha hızlı ve daha düşük maliyetli üretim yapabilmek için süreçlerini sürekli gözden geçirmeli ve iyileştirmelidirler. Bu iyileştirme çalışmaları yalın üretim ve yönetim yaklaşımları ile yapılmaktadır. Narenciye paketleme tesisinde yapılan bu çalışmada yalın üretim araçlarından biri olan Değer Akış Haritalama metodu ile üretim sürecindeki israfların azaltılması ve akışın hızlandırılması amaçlanmıştır. Malzeme ve bilgi akışı analiz edilerek mevcut durum resmedilmiş, israf noktaları belirlenmiştir. İsrafların azaltılması amacı ile Kaizen çalışması yapılarak hat tasarımında iyileştirmeler yapılmıştır. Spagetti Diyagramı ile hareket ve taşıma mesafeleri kısaltılmıştır. İş gücü dağılımının doğru yapılarak ara stokların azaltılması ve hat duruşlarının minimize edilmesi için ise simülasyon yardımı ile alternatifler değerlendirilerek en uygun sonuç elde edilmiştir. Kaizen ve Simülasyon sonuçlarına dayanarak bir gelecek durum haritası oluşturulmuştur. Bu iyileştirmeler sayesinde mevcut durum ve gelecek durum karşılaştırıldığında katma değerli sürede %2.28, hareket ve taşıma mesafesinde 160,50 metre kazanç sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive environment, businesses must continuously review and improve their processes to maintain competitive advantages, achieve faster production, and reduce costs. These improvement efforts are carried out using lean production and management approaches. In this study conducted at a citrus packaging facility, the aim was to reduce waste and accelerate the production flow using the Value Stream Mapping method, one of the lean production tools. Material and information flows were analyzed, and the current state was visualized to identify points of waste. A Kaizen study was implemented to reduce waste, leading to improvements in line design. The Spaghetti Diagram was utilized to shorten movement and transportation distances. To reduce intermediate stocks and minimize line stoppages, workforce allocation was optimized, and alternatives were evaluated through simulation to achieve the best results. Based on the findings from the Kaizen and simulation efforts, a future state map was developed. As a result of these improvements, when comparing the current state and the future state, a %2.28 increase in value-added time and a reduction of 160.50 meters in movement and transportation distances were achieved.