Sol-Jel Yakma Yöntemi ile sentezlenen gümüş ferrite nanopartiküllerin anthurium'un mikroçoğaltımında kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the usage possibilities of silver ferritenanoparticles synthesized by Sol-Gel Combustion Methodin micropropagation of anthurium
  1. Tez No: 916012
  2. Yazar: ENES YASİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Antoryum (Anthurium), Araceae familyasına mensup, tek çenekli (monokotiledon), çok yıllık, otsu yapıdaki epifit bir süs bitkisidir. Antoryum'un ticari değerinin artmasıyla birlikte, klasik çoğaltma yöntemlerinden olan tohum ve ayırma yöntemlerinin dezavantajlarından dolayı, bu bitkinin çoğaltımına yönelik çok sayıda in vitro yöntem araştırılmış ve başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Son yıllarda, doku kültürü çalışmalarında nanopartiküllerin kullanımı yaygınlaşmış ve özellikle gümüş ferrit nanopartiküllerin bitki gelişimine olumlu etkileri araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, gümüş ferrit nanopartiküllerinin (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 ppm) Antoryum'un in vitro mikroçoğaltımı üzerindeki etkileri, 1 mg/L BAP, 0,08 mg/L 2,4-D ve 30 g/L sukroz içeren Pierik Modifiye MS ortamında incelenmiştir. Sonuçlar, en iyi mikroçoğaltım performansının 5 ppm nanopartikül dozunda elde edildiğini göstermiştir. Köklendirme aşamasında, oksin kullanılmaksızın sadece nanopartiküllerin eklenmesi kontrol grubuna kıyasla daha iyi sonuç vermiş; ancak 1 mg/L NAA ile 30 ppm nanopartikülün birlikte kullanıldığı ortamda en yüksek kök oluşumu kaydedilmiştir. Aklimatizasyon sürecinde nanopartikül uygulanan bitkilerde kayıp yaşanmazken, kontrol grubundaki bitkilerin %12'sinde kayıp gözlenmiştir. Gümüş ferrit nanopartiküllerin antimikrobiyal etkilerle kontaminasyonu azalttığı, yaprak alanını artırarak bitki kalitesini yükselttiği belirlenmiştir. Diğer gümüş nanopartiküllere kıyasla daha düşük toksik etki göstermesi de demir içeriğiyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Anthurium (Anthurium) is a monocotyledonous, perennial, herbaceous, epiphyte ornamental plant belonging to the family Araceae. With the increasing commercial value of Anthurium, many in vitro methods have been investigated and successfully applied for the propagation of this plant due to the disadvantages of classical propagation methods such as seed and separation. In recent years, the use of nanoparticles in tissue culture studies has become widespread and especially the positive effects of silver ferrite nanoparticles on plant growth have been investigated. In this study, the effects of silver ferrite nanoparticles (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 ppm) on in vitro micropropagation of Anthurium were investigated in Pierik Modified MS medium containing 1 mg/L BAP, 0.08 mg/L 2,4-D and 30 g/L sucrose. The results showed that the best micropropagation performance was obtained at a dose of 5 ppm nanoparticles. In the rooting stage, only the addition of auxin-free nanoparticles gave better results compared to the control group; however, the highest root formation was recorded in the medium containing 1 mg/L NAA and 30 ppm nanoparticles. During the acclimatization process, no plant losses were observed in the nanoparticle-treated group, whereas a 12% loss was recorded in the control group. Moreover, silver ferrite nanoparticles demonstrated antimicrobial activity that reduced contamination, increased leaf area, and enhanced overall plant quality. Their lower toxicity compared to other silver nanoparticles is hypothesized to be associated with their iron content.