Isınma sonrası dinlenme süresinin performansa etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the recovery period after warming up on
  1. Tez No: 916045
  2. Yazar: YUSUF COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı ısınma protokolü sonrası dinlenme sürelerinin performans üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmaya 15 kadın hentbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştırma çapraz desen ile kurgulanmış olup, her katılımcı farklı zamanlarda 3 teste katılmıştır ve testler arasında 72 saatlik dinlenme süresi tanınmıştır. Katılımcılar, ısınma protokolü kapsamında Wingate anaerobik güç bisikleti kullanarak, vücut ağırlıklarının %2'sine denk gelen bir dirençle, 10 dakika boyunca 60-70 RPM hızında pedal çevirmiştir. Isınma sonrası 5, 10 ve 15 dakikalık farklı dinlenme protokolleri uygulanmıştır. Isınma sonrası farklı dinlenme süreleri verildikten sonra dikey sıçrama, squat sıçraması ve 10 tekrarlı dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ANOVA ile analizi sonucunda farklı dinlenme sürelerinde squat ve dikey sıçrama testlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p> 0.05, EB: 0.027 ve p> 0.05, EB: 0.181).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different rest durations following warm-up protocols on performance. Fifteen female handball players voluntarily participated in the study. This research was designed using a crossover pattern, with each participant taking part in three tests at different times, and a 72-hour rest period was provided between tests. As part of the warm-up protocol, participants pedaled on a Wingate anaerobic power bicycle for 10 minutes at a speed of 60–70 RPM, using a resistance equal to 2% of their body weight. Following the warm-up, rest protocols of 5, 10, and 15 minutes were applied. After these different rest durations, vertical jump, squat jump, and repeated vertical jump (10 repetitions) tests were performed. The data obtained were analyzed using one-way repeated measures ANOVA. The analysis revealed no statistically significant difference in the squat jump and vertical jump tests across the different rest durations (p> 0.05, ES: 0.027 and p> 0.05, ES: 0.181). However, significant differences were found in the height, flight time, and reactive strength index values of the repeated vertical jump test (10 repetitions) based on rest durations (p < 0.05, ES: 0.537, p < 0.05, ES: 0.500, p < 0.05, ES: 0.421). Pairwise comparisons indicated that these differences favored the 10-minute rest protocol. Within the scope of these findings, the post-warm-up rest duration may acutely influence high-intensity physical performance. However, more comprehensive studies are needed to examine different performance durations and outcomes.