Glans ve penis anatomosinin prematür ejekülasyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of glans and penis anatomy with premature ejaculation
  1. Tez No: 916059
  2. Yazar: OĞUZHAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH HAMİDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Penisin ve glans penisin anatomisinin prematür ejekülasyon (PE) ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ekim 2022 ile Nisan 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji polikliniğine PE şikâyeti ile başvuran 204 hasta ve herhangi bir sebeple polikliniğe başvuran PE'si olmayan 200 hastanın verileri prospektif olarak kaydedilerek yapıldı. PE varlığının sorgulanması için hastaların intravajinal ejekülasyon gecikme zamanı(İELT) ve prematür ejekülasyon değerlendirme aracı(PEDT) sorgulandı. Tüm hastaların yaş, İELT, PEDT, penis uzunlukları, mukoza uzunlukları, frenulum uzunlukları, glans penisin en geniş çevresi, glans penisin en dar çevresi verileri kaydedildi. Ayrıca hastaların frenulum mukoza oranı(FMO), frenulum penis oranı (FPO), mukoza penis oranı (MPO), glans penis en geniş çevresinin frenuluma oranı (GFO) ve glans penis en dar çevresinin glans penisin en geniş çevresine oranı (DGO) ile ilgili değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan gönüllülerin yaş ortalaması 41,9 ± 13,5 olarak bulundu. İki grup arasında ortalama yaşların, glans penisin en geniş çevresinin benzer olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the anatomy of the penis and glans penis in relation to premature ejaculation (PE). Materials and Methods: This study was conducted prospectively in the urology outpatient clinic of Health Sciences University Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between October 2022 and April 2024. The study included 204 patients presenting with PE and 200 patients without PE presenting to the outpatient clinic for any other reason. Intravaginal ejaculation latency time (IELT) and premature ejaculation diagnostic tool (PEDT) were questioned for the presence of PE. Age, IELT, PEDT, penile length, mucosal length, frenulum length, widest circumference of the glans penis, narrowest circumference of the glans penis were recorded. In addition, the values of frenulum mucosa ratio (FMR), frenulum penis ratio (FPR), mucosa penis ratio (MPR), ratio of the widest circumference of glans penis to frenulum (GFR) and ratio of the narrowest circumference of glans penis to the widest circumference of glans penis (DGR) were recorded. Results: The mean age of the volunteers who participated in the study was 41.9 ± 13.5 years. The mean ages and the largest circumference of the glans penis were similar between the two groups.