Nötropenik ateş ile hastaneye yatan küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı hastaların karakteristik özellikleri ve mortalite ile ilişkisi
  1. Tez No: 916060
  2. Yazar: BETÜL HEPDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), dünya genelinde akciğer kanseri vakalarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Tanı konulan hastaların çoğu ileri evrelerde başvurmakta ve bu hastaların tedavisinde genellikle multimodal yaklaşımlar tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin özellikle kemoterapiye bağlı hematolojik komplikasyonlar başta olmak üzere birçok ciddi yan etkisi vardır. Bu yan etkilerden en önemlisi nötropenidir ve nötropeni hastalarda enfeksiyon riskini artırarak mortaliteyi ciddi şekilde artırabilir. Bu çalışmanın amacı küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile yatan hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen nötropenik ateşin gelişme sıklığı ve mortalite üzerine etkisi araştırılmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; göğüs hastalıkları servislerinde Ocak 2015-Ocak 2020 yılları arasında kemoterapiye bağlı nötropenik ateş ile hastane yatışı olan küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile yatan hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek yürütülmüştür. Yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, kronik hastalık varlığı, radyoterapi ve kemoterapi öyküsü, pnömoni, tümör evresi, hemoglobin, trombosit, nötrofil, lökosit, CRP, nötropeni süresi, yatış süresi gibi parametreler de çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısıyla hastaneye yatırılan 483 hastanın demografik, klinik özellikleri ve tedavi öyküleri analiz edilmiştir. Hastaların çoğunluğunun erkek (%84,1) olduğu, önemli bir kısmının sigara geçmişi bulunduğu ve ek hastalık oranının %63,6 gibi yüksek olduğu görülmüştür. Febril nötropeni (FN) öyküsü %52, nötropeni görülme oranı ise %60,9'dur.
Özet (Çeviri)
Objective: Non-small cell lung cancer (NSCLC) accounts for the majority of lung cancer cases worldwide. Most diagnosed patients present at advanced stages, and multimodal approaches are generally preferred in the treatment of these patients. These treatment methods have many serious side effects, especially hematological complications due to chemotherapy. The most important of these side effects is neutropenia, and neutropenia can seriously increase mortality by increasing the risk of infection in patients. The aim of this study is to investigate the frequency of development of neutropenic fever due to chemotherapy and its effect on mortality in patients diagnosed with non-small cell lung cancer. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively examining the data of patients with non-small cell lung cancer who were hospitalized with chemotherapy-induced neutropenic fever in chest diseases departments between January 2015 and January 2020. Parameters such as age, gender, smoking, presence of chronic disease, history of radiotherapy and chemotherapy, pneumonia, tumor stage, hemoglobin, platelets, neutrophils, leukocytes, CRP, duration of neutropenia, and duration of hospitalization were also included in the study. Results: In this study, demographic, clinical characteristics and treatment histories of 483 patients hospitalized with a diagnosis of non-small cell lung cancer were analyzed. It was observed that the majority of the patients were male (84.1%), a significant portion had a smoking history and the rate of comorbidities was high at 63.6%. History of febrile neutropenia (FN) was 52%, and the rate of neutropenia was 60.9%.